• Patronują

W ramach kolejnej edycji Programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nowy schemat wspierający aktywność naukową doktorantek i naukowczyń z politechnik – „Fundusz Małych Grantów”.

Jest to specjalny instrument wspierania projektów naukowych realizowanych przez kobiety działające w najmniej sfeminizowanym obszarze, jakim są nauki techniczne. Granty mają pomóc im przeprowadzić przewód doktorski ukończyć studia podoktorskie lub też uzyskać tytuł profesorski.

Granty naukowe dla dziewczyn z politechnik

Na ten cel w całym wielki Programie przeznaczonych jest 2,3 miliona euro (całkowity budżet to prawie 39 milionów euro).

Celem Programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza jest zmniejszenie różnic ekonomicznych i społecznych oraz promowanie współpracy dwustronnej poprzez popularyzację i wspieranie badań naukowych. 4 lipca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otwarta została jego druga edycja.

Konferencję poprowadził prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który przybliżył uczestnikom zasady programu. W spotkaniu wzięli udział także:

  • dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • H.E. Enok Nygaard, ambasador Królestwa Norwegii,
  • Jasper W. Simonsen, dyrektor oddziału, Rada ds. Badań Naukowych Norwegii,
  • prof. Joanna Szczucka, Instytut Oceanologii PAN.

Granty naukowe dla dziewczyn z politechnik Podczas uroczystości wiceminister Guliński w imieniu Prezydenta RP wręczył norweskim członkom byłej Rady Polsko-Norweskiego Funduszu Badań Naukowych (poprzednia edycja Norweskiego Mechanizmu Finansowego) odznaczenia państwowe za dotychczasowy wkład na rzecz rozwoju polskiej nauki. Odznaczenia otrzymali:

  • Eivind Hiis Hauge – Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej,
  • Karen Nossum Bie – Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej,
  • Jesper Werdelin Simonsen – Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

Na konferencji byli obecni rektorzy uczelni oraz wysokiej rangi przedstawicieli środowiska naukowego.

Uruchomienie konkursu planowane jest we wrześniu tego roku. Nabór wniosków potrwa ok. 3 miesiące.

Więcej info: www.ncbir.pl

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…