Zostały rozdane nagrody w konkursie przygotowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej dla uczennic szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zwyciężyły: Beata Żbikowska, Karolina Guzewska, Aleksandra Pionk, Julia Koślińska i Anika Samsin-Trzcińska.
27 kwietnia w ośrodku UKE w Boruczy laureatki odebrały nagrody i gratulacje od organizatorów konkursu, pod hasłem Kobiety i dziewczęta w nowych technologiach organizowany był z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Pytania konkursowe dotyczyły wiedzy o telekomunikacji i prawach konsumenta. Odpowiedziało na nie prawie 400 dziewcząt z całej Polski. Nagrodami były tablety Samsung Galaxy Tab 10.1 i Motorola XOOM 2 Media Edition.
Konkurs, odbywający się w ramach obchodów Światowego Dnia Kobiet i Dziewczyn w nowych technologiach (jako istotnego elementu Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego), zbiegł się z naszym Dniem Otwartym Tylko Dla Dziewczyn. Wspólnie staramy się przyciągąć więcej dziewcząt do branż nowoczesnych technologii i zachęcić do wyboru kierunku studiów związanych z sektorem ICT (Information and Communication Technology).
- O konkursie dowiedziałam się od mojego wychowawcy i postanowiłam sprawdzić swoją wiedzę w temacie telekomunikacyjnym - opowiadała Beata Żbikowska.
- Komunikacja staje się jedną z najważniejszych rzeczy w życiu, bo bez tego narzędzia nie da się już skutecznie funkcjonować we współczesnym świecie - mówiła Julia Koślińska.
- Tegoroczny Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego przebiega pod hasłem „Girls in ICT" - mówiła Magdalena Gaj, Prezes UKE. - Należy promować większy udział kobiet i dziewcząt w przedmiotach ścisłych. Trzeba zachęcać je do studiowania na politechnikach, czy zachęcać do kształcenia się w liceach technicznych, bo widzimy tam bardzo duży brak dziewcząt. W najbliższej przyszłości miejsca pracy będą tworzone właśnie w takich firmach z branży ICT, jak operatorzy telekomunikacyjni, czy firmy produkujące sprzęt elektroniczny.
W Centralnym Laboratorium Badań Technicznych UKE w Boruczy koło Mińska Mazowieckiego uczestniczki mogły zwiedzić wszystkie obiekty znajdujące się na jego terenie wraz z Laboratorium Badań Technicznych oraz stacją kontroli i centrum przetwarzania danych, gdzie wstęp mają wyłącznie uprzywilejowane osoby.