• Patronują

Konferencja w Centrum Prasowym PAP zainaugurowała akcję "Dziewczyny na politechniki 2012!" - połączoną w tym roku ze Światowym Dniem Dziewcząt i Kobiet w Nowych Technologiach (ICT), który odbędzie się 26 kwietnia. Dlatego patronat nad tegoroczną akcją objęli m. in. Michał Boni - minister administracji i cyfryzacji oraz Magdalena Gaj - prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Głównymi organizatorami są tradycyjnie Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundacja Edukacyjna "Perspektywy".

Aby strategiczny program polskiej cyfryzacji mógł odnieść sukces, potrzebne jest radykalne zwiększenie liczby informatyków. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, KRPUT, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, organizacja „Women in Technology", firma GTECH oraz 16 polskich uczelni technicznych i wydziałów ścisłych uniwersytetów zawarło z akcją Dziewczyny na politechniki! PAKT DLA NOWYCH TECHNOLOGII. Łączy on wysiłki wszystkich partnerów w zachęcaniu dziewcząt do studiów w obszarze ICT, czyli Information and Communication Technology.

W konferencji prasowej w PAP wzięli udział: Małgorzata Olszewska, wiceminister administracji i cyfryzacji, Magdalena Gaj – prezes UKE, prof. Włodzimierz Kurnik – rektor Politechniki Warszawskiej, reprezentujący KRPUT, prof. Maria Nowicka-Skowron – rektor Politechniki Częstochowskiej, jedyna kobieta rektor politechniki w Polsce oraz Bianka Siwińska - inicjatorka i kierowniczka akcji.

W 13 polskich uczelniach technicznych oraz w 3 uniwersytetach 26 kwietnia odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn, którego celem jest zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na kierunkach technicznych, inżynierskich i ścisłych. Będzie to kulminacyjny punkt tegorocznej edycji akcji Dziewczyny na politechniki! i jej młodszej siostry – Dziewczyny do ścisłych!

Polska gospodarka nie będzie w stanie konkurować w przyszłości z resztą świata, jeśli nie podniesie się stan umiejętności z zakresie technologii teleinformatycznych w naszym społeczeństwie – głosi raport Społeczeństwo informacyjne w liczbach opublikowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w roku 2012. Tymczasem tylko 2,7 proc. wszystkich pracujących w Polsce posiada wiedzę i umiejętności na poziomie specjalisty w dziedzinie teleinformatyki. Średnia unijna wynosi 3,2 proc. Najlepsza pod tym względem Szwecja ma wskaźnik dwa razy wyższy, a nasi sąsiedzi Czesi – 4,7 proc.

Sektor nowych technologii (ICT – Information and Communication Technology) jest branżą dającą kobietom szanse na atrakcyjną i zapewniającą możliwości rozwoju pracę. I choć kobiety doskonale sprawdzają się w zawodach związanych z nowymi technologiami, badania wskazują, że im wyżej w hierarchii służbowej firm z branży ICT, tym słabiej są reprezentowane. Najwyższy czas to zmienić! Stąd idea Światowego Dnia Kobiet i Dziewczyn w nowych technologiach (www.girlsinict.org), którego data jest w tym roku zbieżna z Dniem Otwartym Tylko Dla Dziewczyn (26 kwietnia).

- Akcja został objęta honorowym patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, ponieważ jest dla nas szczególnie ważna. Podkreśla to hasło przewodnie światowego dnia telekomunikacji i społeczeństwa informacyjnego, przypadającego 26 kwietnia, które brzmi: Kobiety i dziewczęta w ICT. Obserwując to, co dzieje się na rynku szeroko pojętej edukacji informatycznej, uważamy, że nie może w tym zabraknąć mądrych, przedsiębiorczych i silnych kobiet - powiedziała minister Małgorzata Olszewska.

Oprócz prezentacji planów na ten rok podsumowano również dotychczasowe dokonania akcji. Według raportu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” Dziewczyny na politechnikach 2012, mimo, że spada liczba studentów w całej Polsce, to kobiet na politechnikach jest coraz więcej. W ciągu 5 lat trwania akcji przybyło ich ponad 14 tysięcy! Jedyny wzrost w liczbie studentów w ostatnich pięciu latach jaki odnotowały uczelnie techniczne to właśnie wyłącznie zasług dziewczyn. W tym samym czasie liczba mężczyzn spadła o 1,7 tysiąca. – podsumowała Bianka Siwińska.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby kobiety, które zajmują stanowiska związane z nowoczesnymi technologiami nie promowały zwiększenia udziału kobiet w tych branżach i studiowania na kierunkach informatycznych. Dlaczego jest to tak ważne? Z badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że największa liczba nowych zawodów może pojawiać się w dynamicznie rozwijających się sektorach telekomunikacji i informatyki – podkreśliła Magdalena Gaj, szefowa UKE, zachęcając licealistki i gimnazjalistki, do udziału w konkursie przygotowanym przez UKE Dziewczyny, co wiecie o telekomunikacji?, który dostępny jest na stronie Urzędu (www.uke.gov.pl).

Prof. Maria Nowicka-Skowron i prof. Włodzimierz Kurnik, rektorzy politechnik i przedstawiciele Konferencji Rektorów Uczelni Technicznych, z którą od pięciu lat Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” organizuje tę akcję, po raz kolejny przypomnieli atuty dziewcząt, dzięki którym mogą doskonale znaleźć się w świecie techniki i nowoczesnych technologii – to odpowiedzialność, rzetelność, gotowość do wytrwałego zdobywania wiedzy, krytyczny stosunek do otoczenia, bez którego nie byłoby postępu. To są ich naturalne predyspozycje, a akcja Dziewczyny na politechniki! wzmocniła je i ośmieliła do zrobienia pierwszego kroku. Efekty są widoczne: w ciągu pięciu lat liczba dziewcząt na uczelniach technicznych znacznie wzrosła.

Rejestracja na Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn dostępna jest na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl

Politechniki serdecznie zapraszają!

Materiały prasowe do pobrania

 

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…