• Patronują

Fundacja Edukacyjna Perspektywy przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej na grupie dziewiętnastu polskich publicznych uczelni technicznych. Badanie to dotyczyło ogólnego udziału kobiet w liczbie studentów, a także stopnia sfeminizowania konkretnych wydziałów.

Na uczelniach technicznych w całej Polsce około 34% ogólnej liczby studentów to kobiety. Na kierunkach typowo technicznych jest to już jednak tylko kilka procent – na przykład na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej kobiety stanowią 2,4% studentów, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej kobiety stanowią 2,5% studentów, na Wydziale Mechanicznym Politechniki Radomskiej zaś 3%. Istnieją wydziały, na których kobiet nie ma wcale, jak na przykład Wydział Optoelektroniki, Wojskowej Akademii Technicznej. Najmniej dynamiczny przyrost liczby studentek można zaobserwować na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, gdzie liczba studentek wzrosła z 63 do 69 osób nadal jednak stanowią one zaledwie 2% ogólnej liczby studentów. Podobnie przedstawia się sytuacja na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego gdzie niezmiennie od roku akademickiego 2009/2010 kobiety stanowią 4% ogólnej liczby studentów.

Ogólna tendencja na wydziałach o najmniejszej liczbie kobiet jest jednak rosnąca. Doskonałym przykładem jest Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie gdzie w roku akademickim 2010/2011 udział kobiet w liczbie osób rozpoczynających studia wzrósł z 5% (44 osoby) do 7% (83 osoby).

Na uczelniach biorących udział w akcji Dziewczyny na politechniki!, w roku akademickim 2010/2011 odnotowano średni przyrost udziału kobiet w ogólnej liczbie studentów równy 2% (3 502 osoby). Politechniki, które nie uczestniczyły w projekcie, odnotowały trzykrotnie mniejszy wzrost liczby studentek, wynoszący w sumie 941 osób.

Rośnie też liczba studentek przyjętych na pierwszy rok studiów – uczelnie biorące udział w akcji odnotowały średni wzrost  o 2 %, jednak wśród nich są uczelnie, gdzie wynik ten jest dużo wyższy, np. Politechnika Częstochowska (8%), co cieszy zwłaszcza, że wzrost ten dotyczy wydziałów stricte technicznych jak np .Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki (6%) czy Wydział Budownictwa, (5%). Widoczny wzrost liczby studentek pierwszego roku odnotowały też Politechnika Warszawska (3%) oraz Politechnika Koszalińska (3%). Na wspomnianej Politechnice Koszalińskiej, wzrost liczby studentek pierwszego roku dla wydziałów typowo technicznych był znacznie wyższy i wyniósł średnio 15%. Na tak wysoką średnią składa się Instytut Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej (14%).

W niektórych przypadkach, nieznaczny spadek udziału dziewczyn w ogólnej liczbie studentów pierwszego roku, wszystkich kierunków, nie wyklucza znacznego ich wzrostu na kierunkach typowo technicznych. Na Politechnice Opolskiej odnotowano spadek ogólnej liczby studentek o 1%, przy jednoczesnym jej wzroście na wydziałach typowo technicznych (5%). Doskonałym przykładem jest tu Wydział Mechaniczny, gdzie liczba ta wzrosła aż o 9% (z 64 do 107 dziewcząt).

W skali ogólnokrajowej, na wydziałach stricte technicznych można zauważyć wzrost liczby studentek pierwszego roku. Wynosi ona obecnie 18 007, czyli o ponad o 2% (1 764 osób) więcej niż w roku poprzednim. Największym odsetkiem studentek, w tej kategorii, mogą się pochwalić między innymi Politechnika Koszalińska (37%), Politechnika Częstochowska (31%) oraz Politechnika Świętokrzyska (30%).

Dodatni przyrost udziału kobiet w liczbie osób rozpoczynających studia doktoranckie, w porównaniu z rokiem akademickim 2009/2010 odnotowano m.in. na Politechnice Radomskiej(19%) czy Politechnice Opolskiej (15%).

Warto przedstawić dane liczbowe, obrazujące wzrost udziału kobiet wśród wszystkich studentów, na przestrzeni ostatnich lat. W roku akademickim 2007/2008, kiedy po raz pierwszy organizowana była akcja Dziewczyny na politechniki!, na politechnikach studiowało 98 293 kobiet. Po dwóch edycjach akcji, w roku akademickim 2009/2010, było ich już 104 558. Po ostatniej edycji akcji, w roku akademickim 2010/2011 – na politechnikach jest 108 534 co oznacza 3 976 kobiet więcej w stosunku do roku poprzedniego. W ciągu trzech ostatnich lat ogólna liczba studentek na polskich uczelniach technicznych wzrosła o 10 241.

Mimo tak pozytywnych wyników, nie osiadamy na laurach. Wciąż zastanawia fakt, że na dziewiętnaście uczelni, na których przeprowadzone zostały badania liczebności kobiet, tylko na jednej, Politechnice Częstochowskiej stanowisko rektora w kadencji 2008-2012, obejmuje kobieta. Ponadto kobiety stanowią zaledwie 6%(4 z 65 osób) liczby prorektorów uczelni technicznych oraz jedynie 8% (13 ze 154 osób) liczby dziekanów tychże. Najwyższy udział kobiet we władzach ma Politechnika Opolska, gdzie połowa prorektorów to kobiety oraz Politechnika Białostocka gdzie 1/3 dziekanów to kobiety.

Raport 2012

Procentowy udział kobiet przyjętych na pierwszy rok studiów w latach 2009 i 2010

Udział studentek na wydziałach technicznych i "humanizujących" w roku akademickim 2010/2011

Udział kobiet w ogólnej liczbie doktorantów na publicznych uczelniach technicznych w roku akademickim 2010/2011

Przyrost liczby studentek I roku w roku akademickim 2010/2011 w porównaniu z rokiem 2009/2010

Udział studentek w ogólnej liczbie studentów uczelni technicznych w roku akademickim 2010/2011

Udział kobiet w ogólnej liczbie osób, które rozpoczęły studia doktoranckie na publicznych uczelniach technicznych w roku akademickim 2010/2011

Udział kobiet w ogólnej liczbie studentów w latach 2009-2011

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…