W dniach 26- 30 czerwca Fundacja Edukacyjna Perspektywa wraz z organizacjami z państw Wyszehradzkich (Czechy, Słowacja i Węgry) zorganizowały obóz dla 40 dziewczyn w wieku 17-19 lat, które wiążą swoją przyszłość z obszarem STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics ).
Z każdego państwa spośród kilkudziesięciu zgłoszeń zostało wybranych po 10 dziewczyn, które pojechały na 5 dniowy obóz do Budapesztu.
Grupa polska spotkała się 26 czerwca na lotnisku w Warszawie im. F. Chopina, gdzie zaczęła swoją wielką przygodę! Dziewczyny z całej Polski wyleciały ze świetnymi humorami i zapałem do pracy nad koncepcją Miasta Przyszłości. Warsztaty rozpoczęły się już tego samego dnia, dziewczyny z czterech państw zostały podzielone na grupy międzynarodowe i przystąpiły do pracy. Stanęły przed wyzwaniem stworzenia uniwersalnego miasta przyszłości – ekologicznego, nowoczesnego, estetycznego. Od pierwszego dnia miały mnóstwo pomysłów! Zostały przeszkolone z programowania, użycia drukarek laserowych, 3D oraz z pożytkowania wszystkich, zaawansowanych sprzętów i akcesoriów, które udostępnił dla nich organizator - "Makerspace".
V4 STEM CAMP to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka! Każda z dziewczyn drukowała 3D oraz laserowo, każda projektowała, tworzyła, programowała. Każdego dnia powstawały nowe projekty, budynki, rozwiązania. W czwartek wieczorem zaprezentowany został ostateczny projekt wielkiego, nowoczesnego miasta przyszłości. Po 5 dniach inspiracji, integracji oraz intensywnego tworzenia nadszedł czas wyjazdu. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy piękny Budapeszt.
V4 STEM Camp to projekt, który nie tylko połączył dziewczyny związane z obszarem ze STEM, ale także uświadomił uczestniczkom, jak nowe technologie zmieniają nasze życie i otwierają przed nami nowe możliwości. Dla organizatorów było także ważne, aby obywatelki państw z grupy Wyszehradzkiej mogły się lepiej poznać i zintegrować. Dziewczyny wróciły z obozu nie tylko zainspirowane, ale też z nowymi znajomościami, które, mamy nadzieje, że przetrwają na długi czas!
Fundacja Edukacyjna Perspektywy była współorganizatorem i partnerem projektu.