Sześć tysięcy dziewczyn odwiedziło politechniki i wydziały ścisłe w całej Polsce podczas jubileuszowego Dnia Otwartego dla Dziewczyn – było kolorowo, głośno i merytorycznie. Maturzystki i gimnazjalistki miały szansę uczestniczyć w spotkaniach ze studentkami, odwiedzić laboratoria uczelniane, poznać kariery wspaniałych kobiet – naukowczyń, inżynierek, badaczek i zainspirować się.
W tym roku akcja Dziewczyny na politechniki! obchodziła 10 urodziny, w związku z tym na Politechnice Białostockiej odbyła się jubileuszowa konferencja Programowanie przyszłości, zebrani mogli dowiedzieć się, jak zmienił się udział kobiet na uczelniach technicznych w ciągu tych 10 lat.
Dr Bianka Siwińska dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, zwróciła uwagę na niski odsetek kobiet na wydziałach informatycznych (zaledwie 13 %) i zachęcała dziewczyny, które wybrały lub zamierzają wybrać politechnikę do udziału w programie stypendialnym Nowe technologie dla dziewczyn i nowym programie wspierającym dziewczyny w informatyce IT for SHE.
Dominika Bettman, prezeska ds. finansowych spółki Siemens, mówiła o kobietach w jednej z największych korporacji technologicznych na świecie i o tym, jakie kompetencje są najbardziej cenione wśród pracowników. Nauczyciele mogli dowiedzieć się, jak naukę i przedmioty ścisłe przekazać uczniom w sposób atrakcyjny i rozbudzić w nich pasję. W tym roku po raz pierwszy uczniowie mogli śledzić wydarzenia tego dnia w internecie – na platformie Naukowej Interaktywnej Telewizji Platon.
Relacje on-line oglądaliśmy z czterech politechnik: Białostockiej, Łódzkiej, Opolskiej i Wrocławskiej. Jak co roku Dniom Otwartym dla Dziewczyn towarzyszył Bieg w kasku – dziewczyny pobiegły w Częstochowie, w Łodzi, w Opolu, w Poznaniu, w Kielcach i po raz pierwszy na Politechnice Śląskiej. Dziękujemy wszystkim uczelniom, które od lat wspierają akcję Dziewczyny na politechniki! dzięki naszym wspólnym wysiłkom w ciągu 10 lat ogólna liczba kobiet na uczelniach technicznych z 30% wzrosła do 37%, w tym czasie zwiększyła się także liczba doktorantek. Dziękujemy i nie ustajemy!
Do zobaczenia w przyszłym roku!