Dobra wiadomość jest taka, że tegoroczny Dzień Otwarty wraca (częściowo) do formy stacjonarnej: uczelnie otworzą swoje podwoje dla kandydatek i kandydatów, natomiast online będzie można śledzić transmisję (start o godz. 12.00) poświęconą jubileuszowi kampanii. Jak co roku opublikowany też zostanie raport „Kobiety na Politechnikach” przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wspólnie z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji.

Już 7 kwietnia po raz piętnasty zaprosimy dziewczyny – i chłopaków też! – z ostatnich klas liceów i techników do udziału w jubileuszowym Ogólnopolskim Dniu Otwartym (nie tylko) dla Dziewczyn. W czasie Dnia Otwartego, który organizowany jest w ramach kampanii Dziewczyny na Politechniki / Dziewczyny do Ścisłych, prezentować się będą uczelnie techniczne i uniwersyteckie wydziały ścisłe. Dobra wiadomość jest taka, że tegoroczny Dzień Otwarty wraca (częściowo) do formy stacjonarnej: uczelnie otworzą swoje podwoje dla kandydatek i kandydatów, natomiast online będzie można śledzić transmisję (start o godz. 12.00) poświęconą jubileuszowi kampanii. Jak co roku opublikowany też zostanie raport „Kobiety na Politechnikach” przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wspólnie z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji.

Kiedy Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” razem z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) startowały 15 lat temu (2007) z ideą akcji skierowanej do kobiet i mającej zachęcić je do wejścia do fascynującego świata nowoczesnych technologii, trudno było znaleźć podobną prokobiecą instytucjonalnie prowadzoną aktywność w Polsce. Pionierski projekt pod nazwą Dziewczyny na Politechniki, w pierwszym roku akcji uruchomiony tylko na Politechnice Łódzkiej, a z czasem na wielu innych uczelniach technicznych i na uniwersyteckich wydziałach ścisłych, okazał się strzałem w dziesiątkę. Najlepszym na to dowodem jest 15 lat nieprzerwanej historii kampanii, włączenie się w nią kilkudziesięciu najlepszych uczelni technicznych i wydziałów ścisłych (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Białymstoku), a przede wszystkim imponujące statystyki wskazujące na znaczny przyrost liczby studiujących kierunki techniczne i ścisłe dziewczyn.

Tegoroczny Ogólnopolski Dzień Otwarty nie tylko dla Dziewczyn zapowiada się jako wydarzenie pełne atrakcji. Uczelnie biorące w nim udział (w sumie 21 uczelni technicznych i wydziałów ścisłych z uniwersytetów) prześcigają się w pomysłach programowych. Najciekawsze z nich:

  • na Politechnice Łódzkiej warsztaty prowadzone m.in. przez pracowników Biura Karier PŁ, studentki z kół naukowych
  • na Politechnice Częstochowskiej m.in. tradycyjny Bieg w Kasku (godz. 12.00) i zajęcia w laboratoriach
  • na Uniwersytecie Gdańskim wystąpienia przedstawicieli kół naukowych, wizyty w laboratoriach oraz... Escape Room, w którym zmierzyć się będzie trzeba z zadaniami z matematyki, fizyki i informatyki
  • na Uniwersytecie Morskim w Gdyni wykłady i spotkania ze studentkami i wykładowczyniami, a także promocja zdrowego trybu życia
  • na Uniwersytecie w Białymstoku m.in. seans 3D w uniwersyteckim planetarium (film Na skrzydłach marzeń), wizyta w Instytucie Informatyki pod hasłem „Odkoduj marzenia”, a po niej zwiedzanie kampusu UwB.

Natomiast w czasie transmisji online będzie można posłuchać historii studentek i absolwentek kierunków technicznych i ścisłych, a także wspomnień na temat kampanii, które przedstawią m.in. prof. Jan Krysiński, rektor Politechniki Łódzkiej (PŁ, 1990-1996 i 2002-2008), przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT, 2005-2008) i prof. Maria Nowicka-Skowron, rektorka Politechniki Częstochowskiej (PCz, 2008-2016), jedyna wtedy kobieta w Polsce wybrana na rektora uczelni technicznej i pierwsza kobieta pełniąca tę funkcję na PCz.

 

Program Dnia Otwartego i więcej szczegółów: http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/.

Nowa formuła DNP/DDŚ: działamy lokalnie, angażujemy społeczność i odwiedzamy szkoły!

Rusza 16. Kampania Dziewczyny na politechniki! / Dziewczyny do ścisłych! - zainicjowana w 2007 roku przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy - to pionierski i zarazem największy projekt edukacyjny promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem kampanii jest nie tylko zwiększenie udziału kobiet w naukach inżynieryjno-technicznych, ale także przełamywanie stereotypów w myśleniu o “męskich” i “kobiecych” kierunkach studiów, zawodach czy dziedzinach gospodarki. 

Więcej…

Studia, które niosą nadzieję na przyszłość

Choć pandemiczny rok stanowił dla nas wszystkich ogromne wyzwanie i przyniósł wiele problemów, to jednocześnie przyczynił się do przyspieszenia rozwoju technologicznego świata – mówiła dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, otwierając 22 kwietnia Ogólnopolski Dzień Otwarty online pod hasłem Kierunki przyszłości 2021.

Więcej…

Perspektywy Women in Tech na Campusie Polska Przyszłości

Za nami niesamowicie emocjonujący weekend - 27-30.08 Perspektywy Women in Tech zostały zaproszone do Kortowa na Campus Polska Przyszłości. Było to wydarzenie mające na celu dialog i przestrzeń do rozwoju młodych ludzi, którzy chcą mieć wpływ na przyszłość kraju. Perspektywy poprowadziły na Campusie dwa warsztaty na temat przywództwa kobiet oraz kariery w technologiach.

Więcej…
  • Partnerzy

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania