- Ponad sześć tysięcy kobiet zajmujących się technologiami i naukami ścisłymi z 52 krajów całego świata spotyka się dziś w Warszawie i wspólnie tworzy ekskluzywną grupę, która może rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się nasz świat – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjatorka Perspektywy Women in Tech Summit 2019, otwierając tę największą konferencję w Europie w obszarze nowych technologii. - To ogromny potencjał i dziś czuję dumę, że dzięki tym wszystkim pięknym umysłom, zgromadzonym w jednym miejscu, dzięki otwartości, empatii i wrażliwości kobiet możemy zmieniać naszą rzeczywistość i przez to świat już niedługo stanie się miejscem piękniejszym – podkreśliła.

Organizator konferencji, Fundacja Edukacyjna Perspektywy, od 13 lat wspiera kobiety w wyborze kierunków ścisłych i technicznych np. przez takie akcje jak „Dziewczyny na politechniki!” Jak mówiła dr Siwińska:- Znajdujemy się teraz na oceanie technologicznym. Nie jest sztuką bezpiecznie cumować w porcie, my, kobiety, musimy się nauczyć odważyć żeglować”.

W otwarciu Perspektywy Women in Tech Summit 2019 wzięli udział znakomici goście: Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, Anna Budzanowska, dyrektor generalna w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Jose M.F. Moura, prezydent IEEE, największej inżynierskiej organizacji na świecie. Gościem specjalnym ceremonii otwarcia była Sabrina Gonzalez Pasterski, genialna fizyczka z Uniwersytetu Harvarda, nazywana „nowym Einsteinem”.

W swoim wystąpieniu minister Jadwiga Emilewicz podziękowała Fundacji Edukacyjnej Perspektywy za stałe wspieranie obecności kobiet w obszarze nowych technologii. „Dziękuję, że pomagacie przełamywać stereotypy, że mówicie o tym, iż potrzebujemy przedsiębiorczych kobiet, by nasza gospodarka stawała się coraz bardziej innowacyjna”. Minister Emilewicz zwróciła uwagę na statystyki: kobiety w Polsce są lepiej wykształcone niż mężczyźni (58% osób z wyższym wykształceniem to kobiety), a firmy, które stawiają na różnorodność i wspierają kobiety na stanowiskach menedżerskich, notują o 34% wyższy wzrost z inwestycji niż przedsiębiorstwa, które tego nie robią. „I myślę, że teraz właśnie jest czas, kiedy Polki mogą mieć swój ważny wkład w funkcjonowanie świata” – skwitowała minister Emilewicz.

- Najbardziej zdumiewającą rzeczą, jaka mnie tu uderzyła, jest energia, która od was promieniuje. Ta energia to znakomita obietnica lepszej przyszłości, z lepszym wykorzystaniem nowych technologii – mówił z kolei prezydent Rafał Trzaskowski. Gospodarz Warszawy zwrócił uwagę na to, że rozwój technologii nie byłby możliwy bez kobiet, a obecność kobiet w przedsiębiorstwach stanowi nie tylko wskaźnik różnorodności, ale też przynosi wymierne korzyści. „Jako prezydent tego miasta jestem dumny, że tak wiele tak wspaniałych talentów zgromadziło się w jednym miejscu, a Warszawa stała się dzięki wam magnesem”.

Ambasador USA Georgette Mosbacher zauważyła: - Jesteśmy w trakcie kolejnej ogromnie ważnej dla świata rewolucji – rewolucji technologicznej. I to wy, zgromadzone na tej konferencji, jesteście na jej czele. To dla mnie niebywała radość patrzeć na was. Ambasador Mosbacher namawiała dziewczyny, by nie bały się iść za własnym wewnętrznym głosem i wybierać tego, w czym czują się dobre. „A gdy już się wyznaczy sobie ten cel, nie można się bać ryzykować, popełniać błędy i przeżywać porażki. Bez umiejętności podejmowania ryzyka nie ma bowiem rozwoju” – przekonywała.

Dyrektor Anna Budzanowska z MNiSW zwróciła natomiast uwagę na inny aspekt konferencji Perspektywy Women in Tech Summit: „Ta impreza jest jedną z najważniejszych w Polsce, ponieważ promuje wartości, które przyczyniają się do budowania lepszego świata – to tolerancja, szacunek i różnorodność”.

Jose M.F. Moura, podkreślił w swoim wystąpieniu: „Projektując rozwiązania technologiczne, nie możemy pomijać punktu widzenia połowy ludzkości. Warunkiem dobrostanu społecznego i wzrostu gospodarczego świata jest więc obecność kobiet w zespołach pracujących nad innowacjami”.

Na zakończenie części oficjalnej w motywacyjnym wystąpieniu Sabrina Gonzalez Pasterski zwróciła się do młodych dziewczyn na sali: „Mam dla was trzy rady. Po pierwsze: nie poddawajcie się hejterom, których celem jest was onieśmielić. Po drugie: musicie umieć stawić czoła presji osób, które chciałyby was przekonać do swojej wizji waszej kariery, mimo że to nie jest droga, którą same chciałybyście podążać. I wreszcie po trzecie: obszar technologii jest bardzo trudny i wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Ale czasem w życiu bywa tak, że nasze zainteresowania się zmieniają. Nie bójcie się zatem porzucić tego, nad czym się już tak bardzo napracowałyście, na rzecz tego, co na innym etapie życiowym was zainteresowało. Uważam bowiem, że aby odnieść sukces, ważne jest robić to, do czego czujemy się powołani i co nas dogłębnie zajmuje”.

Perspektywy Women in Tech Summit 2019 odbywał się w dniach 13-14 listopada w Hali EXPO XXI w Warszawie.

Więcej informacji: http://womenintechsummit.pl/

Wciąż za mało kobiet w STEM. Premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2023” Perspektyw i OPI-PIB

Tylko 35% wszystkich studentów publicznych uczelni technicznych to kobiety, ale są kierunki (np. automatyka i robotyka przemysłowa), na których studentek jest mniej niż 5%! Dlatego Fundacja Edukacyjna Perspektywy konsekwentnie od 15 lat inspiruje dziewczyny do wybierania kierunków technicznych i ścisłych oraz do szturmowania branży nowych technologii tak, by można było mówić o harmonijnym i równościowym rozwoju świata.

Więcej…

Nowa formuła DNP/DDŚ: działamy lokalnie, angażujemy społeczność i odwiedzamy szkoły!

Rusza 16. Kampania Dziewczyny na politechniki! / Dziewczyny do ścisłych! - zainicjowana w 2007 roku przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy - to pionierski i zarazem największy projekt edukacyjny promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem kampanii jest nie tylko zwiększenie udziału kobiet w naukach inżynieryjno-technicznych, ale także przełamywanie stereotypów w myśleniu o “męskich” i “kobiecych” kierunkach studiów, zawodach czy dziedzinach gospodarki. 

Więcej…

Studia, które niosą nadzieję na przyszłość

Choć pandemiczny rok stanowił dla nas wszystkich ogromne wyzwanie i przyniósł wiele problemów, to jednocześnie przyczynił się do przyspieszenia rozwoju technologicznego świata – mówiła dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, otwierając 22 kwietnia Ogólnopolski Dzień Otwarty online pod hasłem Kierunki przyszłości 2021.

Więcej…