• Patronują

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania

Jak co roku czytelnicy Przeglądu Technicznego głosowali na „Złotego inżyniera”. W dziewiętnastej edycji plebiscytu nagrodzono 25 osób, w tym dwie kobiety. Otrzymały one tytuł i dyplom „Wyróżnienie 2012” w kategorii „Młodych inżynierów”.

Łącznie uhonorowano 25 osób, w tym jedynie dwie kobiety. Kobiety stanowią zatem nikłą część ogółu nagrodzonych. A jednocześnie stanowią połowę nagrodzonych w kategorii „Młodzi inżynierowie”. Ich starsi koledzy znaleźli się w pozostałych kategoriach. W trzech z nich „Wyróżnieni”, „Srebrni” i „Złoci Inżynierowie” nagrodzono po sześć osób. Tytuł „Honorowych Złotych Inżynierów Przeglądu Technicznego” przyznano dwóm osobom. Najwyższy tytuł „Diamentowego Inżyniera” trafił wraz ze statuetką i dyplomem na ręce pana dr. Hab. inż. Antoniego Świątka.

Nagrodzone kobiety to:

Pani mgr Elżbieta Stefaniak – absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji – prowadzi Dział Marketingu w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji SA w Warszawie, gdzie zajmuje się promocją oraz wdrażaniem systemów zarządzania przez jakość.

Pani inż. Ilona Szałapa – absolwentka Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej, która kieruje Galwanizernią w Fabryce Śrub BISPOL Grupy ASMET w Bielsku-Białej, gdzie wdraża również systemy jakości. Po pięciu latach jej wydział zwiększył o około 1/3 swoją produktywność (średnia miesięczna produkcja wzrosło o ponad 100 ton). Pani inżynier wprowadziła również do technologii wyrób, w którego produkcji nie występuje szkodliwy dla środowiska kwas borowy. Takie proekologiczne działanie wpisuje się w światowy trend „Zielonej Chemii”.

Przegląd Techniczny jest pismem środowiska inżynierskiego zwracającym uwagę m.in. na konieczność innowacyjności w gospodarce oraz współpracy nauki z biznesem.

Zapraszamy na Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn – już 22 kwietnia 2021 - online!

Wybór właściwego kierunku studiów jest decyzją, która może wpłynąć na całe życie. Możemy jednak pomóc w podjęciu tej decyzji, podczas spotkania, które organizujemy specjalnie z myślą o tegorocznych maturzystkach i maturzystach a także ich nauczycielach i edukatorach! 22 kwietnia  2021 na dedykowanej ku temu platformie online odbędzie się Dzień Otwarty pod hasłem Kierunki Przyszłości 2021. Dołączyła do nas rekordowa liczba uczelni, bo jest ich aż 20!

Więcej…

Kobiety na technologicznym oceanie

- Ponad sześć tysięcy kobiet zajmujących się technologiami i naukami ścisłymi z 52 krajów całego świata spotyka się dziś w Warszawie i wspólnie tworzy ekskluzywną grupę, która może rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się nasz świat – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjatorka Perspektywy Women in Tech Summit 2019, otwierając tę największą konferencję w Europie w obszarze nowych technologii.

Więcej…

Raport: 15 proc. studiujących na kierunkach informatycznych to kobiety

Na publicznych uczelniach technicznych kobiety stanowią 36 proc. studentów, jednak nawet na tych uczelniach częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych np. na kosmetologii. Wśród studentów kierunków informatycznych stanowią 15 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach".

Więcej…
  • Partnerzy

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania