• Patronują

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania

W dniach 8-9 marca 2012 r. gościliśmy w Warszawie Pełnomocników do spraw akcji Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! z uczelni z całej Polski. Akcja Dziewczyny na politechniki! w ciągu czterech edycji w latach 2008-2011 zgromadziła ponad 20 tys. uczestniczek ze szkół ponadgimnazjalnych na Dniach Otwartych Tylko Dla Dziewczyn. W obu akcjach brało dotychczas udział 25 uczelni. Większość z nich jest z nami od samego początku i w poszczególnych jednostkach kierują przygotowaniem projektu te same osoby.

Podczas naszego spotkania podsumowaliśmy zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat w poziomie zainteresowaniu młodych ludzi wykształceniem technicznym i ścisłym w raporcie „Kobiety na politechnikach i na wydziałach ścisłych 2012”. Omówiliśmy również nowości tegorocznej edycji akcji oraz projekt promowania studiów na informatyce jako tych, które znacznie zwiększają szanse młodych ludzi na znalezienie zatrudnienia w przyszłości.

Zdajemy sobie sprawę, że jednym z problemów edukacji wyższej jest niskie i malejące zainteresowanie naukami ścisłymi i studiami technicznymi, które są istotne z perspektywy potrzeb gospodarki opartej na wiedzy. Nasza inicjatywa, która ma pomagać w wyrównywaniu szans kobiet i wpływaniu na podejmowanie przez nie decyzji o przyszłej karierze, wskazuje młodym kobietom zalety wyboru zawodu, który włączy je do wysoko wyspecjalizowanych kadr w nauce, sferze badań i rozwoju i innych kluczowych dla gospodarki dziedzinach.

Spotkanie uświetnił jubileuszowy tort, który podsumował nasze wspólne 5 lat. MB

 

Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn 2019

11 kwietnia politechniki i wydziały ścisłe uniwersytetów stały się centrum inspirowania młodych kobiet w Polsce! Według raportu „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” (Siemens, Perspektywy 2015) aż 25% maturzystek było aktywnie zniechęcanych do wyboru kierunków inżynierskich.

Więcej…

Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn

W czwartek 11 kwietnia już po raz dwunasty odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn na naszych partnerskich uczelniach technicznych. 16 uczelni przygotowało na ten dzień specjalny program. Wykładowczynie, doktorki, naukowczynie, a także studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Celem jest pokazanie, że jest to cudowna przestrzeń do rozwoju i budowania swojej przyszłości.

Więcej…

Konferencja prasowa z okazji publikacji raportu „Kobiety na Politechnikach 2019”

Fundacja Edukacyjna Perspektywy już od 2008 roku w ramach akcji „Dziewczyny na Politechniki!” publikuje roczny raport dotyczący liczby kobiet na politechnikach. 15 marca w Przestrzeni from Facebook odbyła się konferencja prasowa z okazji premiery tegorocznej edycji „Kobiety na Politechnikach”. Zgromadziło się tam grono szanownych gości: prof. Janusz Walo – prorektor ds. studenckich Politechniki Warszawskiej, prof. Andrzej Kraśniewski z wydziału Elektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Warszawskiej, dr hab. Dorota Mozyrska – prodziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Jarek Kuśmierek – Senior Engineering Manager z Google.

Więcej…
 • Partnerzy

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania