• Patronują

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

14 marca 2023 spotkaliśmy się na Politechnice Łódzkiej, gdzie na dziewczyny czekały dedykowane wydarzenia z udziałem ekspertek z partnerskich firm technologicznych - m.in. Faurecia Polska W programie znalazło się m.in. spotkanie z prof. dr hab. inż. Anną Fabjańską pt. “Informatyka jest kobietą” oraz sesja coachingowa z mgr Alicją Rasmus “Pierwszy krok do kariery zawodowej, czyli jak wybrać odpowiedni kierunek studiów”.

24 marca 2023 Dzień Otwarty (nie tylko!) dla dziewczyn odbył się w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

30 marca 2023 na Politechnice Wrocławskiej spotkaliśmy się z dr Anną Brdulak z Wydziału Zarządzania, prof. Joanną Cabaj z Wydziału Chemicznego, mgr inż. Honoratą Poturaj ze Szkoły Doktorskiej, prof. Izabelą Sówką, przewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Środowiska oraz mgr inż. Agnieszką Szymańską-Kwiecień, dyrektorką Działu Informatyzacji PWr., a także z mgr inż. Emilią Jasińską, absolwentką wydziału mechanicznego PWr., obecnie inżynierką produkcji w firmie Forvia Faurecia, będącej partnerem technologicznym tegorocznej akcji.

Nasze rozmówczynie nie tylko zaprezentowały dorobek zawodowy ale również opowiedziały o swojej drodze naukowej, karierze i dokonywanych wyborach.

31 marca 2023 był dniem otwartym na Politechnice Śląskiej, gdzie kandydatki i kandydaci mieli okazję poznać ofertę edukacyjną uczelni, porozmawiać z prowadzącymi zajęcia, studentami, naukowcami oraz członkami Studenckich Kół Naukowych. Ale nie tylko! Zwiedzili także kampus oraz niektóre Wydziały uczelni.

1 kwietnia 2023 na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego wspólnie z Ambasadorkami DnP opowiadałyśmy o programach wspierających kobiety w STEM; o tym, gdzie poznać inne dziewczyny zafascynowane informatyką oraz o tym, jak rozwijać swoje umiejętności pod okiem mentorów i mentorek z największych firm w Polsce. 

Tego samego dnia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się wykłady popularnonaukowe, warsztaty, wizyty w laboratoriach, strefa pokazów, gra terenowa, quiz, stoiska informacyjne wydziałów i innych jednostek uczelni.

 

13 kwietnia 2023 gościliśmy na Politechnice Częstochowskiej, gdzie kandydatki i kandydaci mogli m.in. posłuchać wykładów dr hab. inż Anny Derlatki prof. PCz, dr inż. Joanny Pikuły-Małachowskiej i dr inż. Anny Niedzielskiej.

19 kwietnia 2023 odbył się Dzień Otwarty na Politechnice Poznańskiej, gdzie spotkaliśmy się z partnerami technologicznymi kampanii - Amazon Polska, Signify oraz Faurecia Polska - na warsztatach poświęconych inteligentnym robotom, drukowi 3D w medycynie i inżynierii biomedycznej, symulowanej misji kosmicznej w ośrodku LunAres oraz mnóstwie innych fascynujących tematów.

19 i 20 kwietnia 2023 gościła nas Politechnika Morska w Szczecinie, gdzie pierwszego dnia promowaliśmy wspólnie kierunki lądowe, a drugiego - kierunki morskie. Wśród atrakcji znalazły się m.in.: wejście na pokład statku Nawigator XXI, pokaz ratownictwa medycznego, zwiedzanie budynku głównego PM ze studentami, interaktywne laboratoria, w tym symulator mostka kapitańskiego!

Także 20 kwietnia 2023 swój Dzień Otwarty miała Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania - z warsztatami, prelekcjami, spotkaniami i mnóstwem innych atrakcji! Kandydatki mogły wziąć udział m.in. w warsztacie z dr sztuki Rochem Forowiczem o symulacjach przestrzennych z wykorzystaniem silnika Unreal Engine 5; w warsztacie ornitologicznym z dr Danutą Pepłowska-Marczak, a także w spotkaniu z dziewczynami z Samorządu Studenckiego WSEiZ.

Tego samego dnia odbył się wirtualny Dzień Otwarty na Politechnice Krakowskiej, podczas którego można było śledzić dyskusję o stereotypach związanych z płcią, o kobiecej perspektywie i wyzwaniach, jakie czekają na kobiety na uczelniach technicznych. W dyskusji wzięły udział m.in. prof. Jolanta Jaśkowska – stojąca na czele zespołu badawczego, który opracował technologię ultradźwiękową znacząco skracającą czas produkcji leków oraz inż. Marta Tyrką – pierwsza kobieta na czele Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej.

20 kwietnia 2023 w ramach kampanii #dziewczynydościsłych Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego zaprosił kandydatki do zapoznania się ze swoją ofertą edukacyjną: począwszy od kierunków studiów, programami biura karier, a także firmami współpracującymi z uczelnią. Dziewczyny mogły wziąć udział w licznych warsztatach z udziałem

Kamili Węgrzyn – Leader Business Operations (isco Customer Experience), Olhi Babichevej studentki UG oraz stażystki Intela, ubiegłorocznej stypendystka PWIT, Magdaleny Sykut – SD Engineer (Amazon Key of Business) oraz Katarzyny Kończalskiej – SD Engineer (Alexa), a także posłuchać wykładów: dr Nikodema Mrożka o kobietach w matematyce czy dr hab. Marcina Pawłowskego o kwantowym cyberbezpieczeństwie. Mogliśmy także poznać sukcesy studentów Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, którzy zaprojektowali i stworzyli aplikację Studdy Buddy!, która wspiera studentów w zakresie opanowywania materiału i przeciwdziała zbyt dużej liczbie rezygnacji ze studiów w początkowej fazie kształcenia.

20-21 kwietnia 2023 to także Dni Otwarte Politechniki Rzeszowskiej, podczas których odbyła się m.in. debata z udziałem naukowczyń uczelni  "Między nami inżynierkami".

21 kwietnia 2023 swoje podwoje otworzyła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Tego dnia można było zwiedzić kampus akademicki AGH (począwszy od gmachu reprezentacyjnego, poprzez wszystkie wydziały AGH, Bibliotekę Główną, aż po największe miasteczko studenckie w Polsce); porozmawiać ze studentami oraz Waszymi przyszłymi wykładowcami, poznać ofertę kształcenia AGH, posłuchać o możliwościach wyjazdów zagranicznych w ramach stypendiów i programów partnerskich oraz perspektywach zawodowych po ukończeniu studiów; wziąć udział w pokazach w laboratoriach; zajrzeć do budynków wydziałowych; przekonać się, jak wygląda AGH od środka i że właśnie na tej uczelni warto studiować!

Na finał - 20 maja 2023 - odbył  się Dzień Otwarty na Politechnice Warszawskiej, gdzie gościli także partnerzy technologiczni tegorocznej akcji: Schneider Electric, Signify i Huawei Polska, których ekspertki opowiedziały kandydatkom na studia o swoich historiach naukowych i zawodowych. Dziewczyny mogły też posłuchać o tym, jak nasi partnerzy wspierają kobiety w miejscu pracy. Oprócz tego PW przygotowała liczne atrakcje, m.in. spotkania z kołami naukowymi przed Gmachem Głównym oraz spotkania na wydziałach wraz z fascynującymi wykładami, pokazami i laboratoriami.


Tegoroczna kampania “Dziewczyny na Politechniki!” i “Dziewczyny do Ścisłych!” w nowej odświeżonej formule zgromadziły jeszcze więcej dziewczyn zainteresowanym studiami na kierunkach technicznych i ścisłych. Warto wspomnieć, że od startu kampanii minęło 16 lat, a udział kobiet wśród studentów uczelni technicznych wzrósł z 29% w 2009 roku do 35% w 2022. Wierzymy, że z każdym rokiem będzie ich coraz więcej!

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…