• Patronują

Tylko 35% wszystkich studentów publicznych uczelni technicznych to kobiety, ale są kierunki (np. automatyka i robotyka przemysłowa), na których studentek jest mniej niż 5%! Dlatego Fundacja Edukacyjna Perspektywy konsekwentnie od 15 lat inspiruje dziewczyny do wybierania kierunków technicznych i ścisłych oraz do szturmowania branży nowych technologii tak, by można było mówić o harmonijnym i równościowym rozwoju świata.

Tylko 35% wszystkich studentów publicznych uczelni technicznych to kobiety, ale są kierunki (np. automatyka i robotyka przemysłowa), na których studentek jest mniej niż 5%! Dlatego Fundacja Edukacyjna Perspektywy konsekwentnie od 15 lat inspiruje dziewczyny do wybierania kierunków technicznych i ścisłych oraz do szturmowania branży nowych technologii tak, by można było mówić o harmonijnym i równościowym rozwoju świata. Podstawą działań Perspektyw są m.in. prowadzone od lat analizy, z których najważniejszą przygotowywany wspólnie z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym raport „Kobiety na politechnikach” publikujemy co roku jako podsumowanie pionierskiej i jednocześnie największej w Polsce kampanii Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! Najnowszy raport swoją premierę będzie miał już 20 kwietnia o godz. 12.00 na Politechnice Warszawskiej!

Celem kampanii Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! jest przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych – tłumaczy dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni akcji. Jak dalej mówi Siwińska, nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie, bo innowacyjność technologiczna jest konieczna do budowania społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia.

O dysproporcji płci na studiach ścisłych i technicznych oraz w branży IT/Tech mówi m.in. najnowszy raport „Kobiety na politechnikach” przygotowywany co roku przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym. Autorką tegorocznego opracowania jest dr Anna Knapińska z wykorzystaniem systemu rozwijanego w Laboratorium Baz Danych i Analityki Biznesowej OPI-PIB. W raporcie czytamy m.in.: Niedoreprezentowanie kobiet w dziedzinie inżynierii i techniki, nazywane cyfrową luką płciową, wzbudza wiele obaw z poziomu politycznego i gospodarczego. Jeszcze w 2016 roku Komisja Europejska oszacowała, że roczne straty produktywności spowodowane nierównościami między kobietami a mężczyznami w tym obszarze wynoszą ponad 16 miliardów euro!

Najważniejsze wnioski, jakie płyną z tego opracowania:

 • W okresie 2013-2022 na publicznych uczelniach technicznych udział kobiet wzrósł z 13% do 15%.
 • Nawet w tych szkołach wyższych, na których kobiety stanowią zdecydowaną większość, kierunki nowo technologiczne są zdominowane liczebnie przez mężczyzn (w grupie kierunków nowo technologicznych kluczowe znaczenie mają kierunki informatyczne – zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych udział kobiet wśród studentów tych kierunków informatycznych nie przekroczył jednej piątej; najwyższy był na studiach drugiego stopnia na uczelniach publicznych: 23%).
 • Najwyższą proporcję kobiet na kierunkach nowo technologicznych odnotowała w roku akademickim 2021/2022 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica
  w Krakowie
  , gdzie zaledwie jedna na pięć studiujących osób była kobietą.
 • Najniższe udziały słuchaczek miały: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (5%), Uniwersytet Morski w Gdyni (6%) oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej (7%).
 • Na uczelniach publicznych różnych typów największa nierównowaga płci występuje na kierunkach informatycznych w uczelniach wojskowych lub służb państwowych oraz uczelniach zawodowych – odsetki kobiet wyniosły odpowiednio 11% i 9%. Z kolei
  w wyższych szkołach przyrodniczych kobiety stanowiły 31% studiujących w tym obszarze.
 • Optymistyczny jest fakt, że w dłuższym okresie 2013–2022 w wyższych uczelniach technicznych udział kobiet wśród studentów kierunków informatycznych zwiększył się
  o cztery punkty procentowe (z 11% do 15%). W tym czasie liczba kobiet studiujących ICT wzrosła o 47%, podczas gdy liczba mężczyzn zmniejszyła się o 3%.
 • Uznaje się, że o zbalansowaniu płci można mówić wtedy, gdy proporcje kobiet lub mężczyzn mieszczą się w przedziale od 40 do 60% – to kryterium spełniają niektóre kierunki na publicznych uczelniach technicznych: analityka biznesowa, informatyka społeczna, matematyka stosowana, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria bezpieczeństwa pracy, nanotechnologia i inżynieria obliczeniowa. Szczególnie dużym udziałem kobiet może się poszczycić kierunek inżynieria biomedyczna: w roku akademickim 2021/2022 stanowiły one 64% studentów.

O tych i innych danych usłyszeć będzie można w czasie konferencji prasowej, którą Fundacja Edukacyjna Perspektywy organizuje 20 kwietnia o godz. 12.00 w sali 123 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1). W czasie konferencji obecni będą:

 • dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni akcji Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych!
 • dr Anna Knapińska, badaczka z Laboratorium Baz Danych i Analityki Biznesowej OPI-PIB
 • ambasadorki jubileuszowej kampanii Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych!, czyli studentki i doktorantki uczelni partnerskich (w tym roku zaangażowało się w kampanię 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów nauk ścisłych, a na konferencji obecne będą przedstawicielki Politechniki Poznańskiej i z Uniwersytetu Warszawskiego)
 • ambasadorki kampanii z 7 firm – partnerów technologicznych (Amazon RME, Faurecia/Forvia, Huawei, Saudi Aramco, Schneider Electric, Signify, Veolia).

Konferencja prasowa otworzy obchody 15-lecia kampanii Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! W programie jubileuszu znalazły się ponadto:

 • przemarsz z pl. Politechniki na ul. E. Plater 25 (ok. 12.45)
 • uroczyste „odsłonięcie” muralu autorstwa Anny Rudak , przemówienia gości specjalnych (ok. 13.15) 
 • gra miejska „Na tropie nieposkromionych naukowczyń” (ok. 13.45)

Kontakt dla mediów: Magda Tytuła, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 600 829 852.

 

O Fundacji Edukacyjnej Perspektywy

Inspirujemy, łączymy i wspieramy kobiety w technologiach, nauce i innowacji. Zachęcamy je do wyboru edukacji w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Pomagamy im wejść na rynek pracy oraz zbudować spektakularną karierę – w przemyśle, nauce czy też na drodze rozwoju własnego startupu technologicznego. W ten sposób wspieramy powstanie pokolenia świadomych liderek, które zmienią świat technologii.

Od 15 lat wspieramy dziewczyny w wyborze kierunków technicznych i ścisłych w ramach akcji Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Do tej pory wzięło w nich udział ponad 200 tys. dziewczyn. Prowadzimy też szereg działań inspiracyjnych dla młodych kobiet w technologiach i nauce: IT for SHE, LeaderSHEp Academy, Shesnnovation Academy, Dziewczyny do nauki!, Dziewczyny w grze, a także program stypendialny dla studentek informatyki: Nowe technologie dla dziewczyn.

Jesteśmy również organizatorami Perspektywy Women in Tech Summit – największego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie, gromadzącego 10 tys. uczestniczek i uczestników z 80 krajów świata, które w tym roku odbędzie się po raz piąty - w dniach 14 i 15 czerwca w Expo XXI w Warszawie.

Więcej o projektach: www.womenintech.perspektywy.org

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…