Blisko dwa tysiące maturzystek i maturzystów z całej Polski 23 kwietnia wzięło udział w wirtualnym Dniu Otwartym na politechnikach i wydziałach ścisłych. Wydarzenie na platformie Hopin zostało przygotowane w ciągu kilku tygodni przez zespół Perspektywy Women in Tech gdy okazało się, że tradycyjnych dni otwartych nie da się przeprowadzić z powodu epidemii.

Najpierw była wielka niepewność, czy w sytuacji gdy szkoły pracują zdalnie a maturzyści niepokoją się o termin matury i rekrutację na studia, uda się zachęcić ich do udziału w Dniu Otwartym.

Najprościej pewnie byłoby wszystko odwołać, przełożyć na "po epidemii" - mówi dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" i pomysłodawczyni akcji. - Ale to byłoby nie fair wobec maturzystów, którzy i tak są w trudnej sytuacji ze względu na zamknięcie szkół i przesunięcie matury. Dzięki współpracy z naszymi partnerami technologicznymi i uczelniami zaangażowanymi w akcję, zmieniliśmy formułę wydarzenia, ale nie zrezygnowaliśmy z Dnia Otwartego, koncentrując się na jego zasadniczym celu: prezentacji kierunków technicznych i ścisłych jako tych, które dają najlepsze perspektywy na przyszłość.

W tym roku, podczas trzynastej edycji akcji, organizatorki skupiły się na kierunkach wirusoodpornych, czyli takich, które dają możliwość pracy zdalnej, pozwalają na pracę w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości i umożliwiają zdobycie twardej wiedzy i praktycznych umiejętności.  Podczas blisko pięciogodzinnego wydarzenia można było zatem dowiedzieć się wszystkiego o studiowaniu i pracy po nanotechnologii, informatyce, cyberbezpieczeństwie, projektowaniu molekularnym i bioinformatyce, biotechnologii, elektronice i telekomunikacji, nanotechnologii, teleinformatyce, inżynierii biomedycznej, matematyce i statystyce, metodach ilościowych, ekonometrii i teleinformatyce. O studiach opowiadały dziewczyny z tych kierunków oraz przedstawicielki firm, które mają już doświadczenie w zawodzie. Rozmowy prowadziła Joanna Koper,  twórca idei i metodologii Kierunków Wirusoodpornych, doradczyni edukacyjna i zawodowa z 10-letnim doświadczeniem.

- Trudno jest dostać się na nanotechnologię na PŁ? Czy dam sobie radę na inżynierii biomedycznej na PW? Czy studentki kierunków cywilnych na Uniwersytecie Morskim w Gdyni mogą nosić mundury? Help! Nie wiem co zrobić po maturze, nie wiem kiedy będzie matura i czy ją zdam, a chcę studiować elektronikę i telekomunikację! – przedstawiciele uczelni biorących udział w Dniu Otwartym przez kilka godzin odpowiadali na pytania uczestników wydarzenia, a z częścią umówili się na kontakt mailowy.

To był niezwykły Dzień Otwarty – inny niż 12 poprzednich, które organizowaliśmy. Nie tylko dlatego, że został przeprowadzony wirtualnie, ale także z tego względu na to, że wzięła w nim udział całkiem liczna grupa chłopaków. Jesteśmy przekonani, że kontakty między maturzystami a uczelniami, zawiązane 23 kwietnia, pomogą tym pierwszym znaleźć ciekawe, przyszłościowe studia, a tym drugim – najlepszych studentów.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu „Kierunków Wirusoodpornych”!!

Studia, które niosą nadzieję na przyszłość

Choć pandemiczny rok stanowił dla nas wszystkich ogromne wyzwanie i przyniósł wiele problemów, to jednocześnie przyczynił się do przyspieszenia rozwoju technologicznego świata – mówiła dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, otwierając 22 kwietnia Ogólnopolski Dzień Otwarty online pod hasłem Kierunki przyszłości 2021.

Więcej…

Perspektywy Women in Tech na Campusie Polska Przyszłości

Za nami niesamowicie emocjonujący weekend - 27-30.08 Perspektywy Women in Tech zostały zaproszone do Kortowa na Campus Polska Przyszłości. Było to wydarzenie mające na celu dialog i przestrzeń do rozwoju młodych ludzi, którzy chcą mieć wpływ na przyszłość kraju. Perspektywy poprowadziły na Campusie dwa warsztaty na temat przywództwa kobiet oraz kariery w technologiach.

Więcej…

Zapraszamy dziewczyny na studia techniczne - konsekwentnie od 15 lat!

Już 7 kwietnia po raz piętnasty zaprosimy dziewczyny – i chłopaków też! – z ostatnich klas liceów i techników do udziału w jubileuszowym Ogólnopolskim Dniu Otwartym (nie tylko) dla Dziewczyn. W czasie Dnia Otwartego, który organizowany jest w ramach kampanii Dziewczyny na Politechniki / Dziewczyny do Ścisłych, prezentować się będą uczelnie techniczne i uniwersyteckie wydziały ścisłe.

Więcej…
  • Partnerzy

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania