• Patronują

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania

Wczoraj w czwartek 19 kwietnia br. już po raz jedenasty polskie uczelnie techniczne zaprosiły uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. Po raz dziewiąty zrobiły to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie. Maturzystki odwiedziły: Politechnikę Białostocką, Politechnikę Częstochowską, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Opolską, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Śląską, Politechnikę Świętokrzyską i Politechnikę Wrocławską. Jak było ? Było kolorowo, głośno, merytorycznie i mocno informatycznie. Maturzystki i gimnazjalistki miały szansę uczestniczyć w spotkaniach ze studentkami, odwiedzić laboratoria uczelniane, poznać kariery wspaniałych kobiet – naukowczyń, inżynierek, badaczek i zainspirować się. A także zapoznać się z ofertą uczelni.

Taki dzień zdarza się raz w roku - dziewczyny mogły powędrować szlakiem Przemysłu 4.0 – można było zwiedzić laboratoria, które przybliżają zwiedzającym dziewięć głównych technologii tworzących filary Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Należą do nich: Big Data i analityka, symulacje, rzeczywistość rozszerzona, chmura, autonomiczne roboty, cyberbezpieczeństwo, przemysłowy internet rzeczy, technologie przyrostowe oraz pozioma i pionowa integracja softwearowa. Uczestniczki Dnia Otwartego na Politechnice Białostockiej mogły zobaczyć prezentację projektu Puszczy Białowieskiej w Minecraftcie, przyjrzeć się, jak są skonstruowane łaziki marsjańskie, bolidy i zagłębić się w tajniki chemicznych eksperymentów i programowania. Była to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym pracuje się na kierunkach technicznych i ścisłych. Nie ma lepszej metody zachęcenia do nauki na uczelni technicznej, niż pokazać jej osiągnięcia i możliwości.

Na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Informatyki można było zaprogramować sterowniki PLC, zobaczyć roboty manipulacyjne w niestandardowych zastosowaniach, zwiedzić Laboratorium Automatyki Przemysłowej oraz Laboratorium Elementów Wykonawczych Automatyki. W Europejskim Centrum Bioinformatyki i Genomiki zaprezentowano współczesne technologie badania genomów. Natomiast podczas warsztatów Komputerowe symulacje życia i energii pokazano, w jaki sposób informatycy mogą modelować żywe organizmy i symulować je na komputerze, budować i symulować sztuczne sieci neuronowe oraz wykorzystywać ewolucję, jako narzędzie do projektowania trójwymiarowych konstrukcji i robotów.

Również wczoraj na Politechnice Warszawskiej w ramach akcji, odbyło się wyjątkowe spotkanie z licealistkami i studentkami na temat kobiet w branży IT. Dziewczyny miały szansę dowiedzieć się od studentek politechniki, wszystkiego o studiach, a także poznać programy wspierające studentki informatyki IT for SHE i stypendia Nowe Technologie dla Dziewczyn. Spotkaniu towarzyszył panel na temat kobiet informatyczek, w który wzięły udział panie pracujące wiodących firmach technologicznych: Goldman Sachs, Google i Samsung.

Dr Bianka Siwińska dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, zwróciła uwagę na to, że w roku akademickim 2017/18 odnotowano największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych − o 1179 w skali kraju (12% więcej niż rok wcześniej). Przyrost ten jest dwukrotnie szybszy niż przyrost liczby mężczyzn studiujących informatykę. Na kierunkach informatycznych uczy się obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,3% ogólnej liczby studentów kierunków IT. Nadal jednak udział kobiet nie jest tu wystarczający.

Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 - na 1 milion. Jedną z dróg poprawy tej sytuacji jest uruchomienie potencjału kobiet w tym obszarze. Dlatego też niezwykle ważne jest pokazywanie dziewczyn, które wybrały lub zamierzają wybrać politechnikę i kierunki związane z branża ICT. Od 4 lat Fundacja Edukacyjna Perspektywy zachęca również podczas Dnia Otwartego dla Dziewczyn studentki i maturzystki do udziału w programie stypendialnym Nowe technologie dla dziewczyn oraz nowym programie wspierającym dziewczyny w informatyce IT for SHE.

Jak co roku Dniom Otwartym dla Dziewczyn towarzyszył Bieg w kasku – dziewczyny pobiegły w Białymstoku (pierwszy raz w historii), Częstochowie, w Opolu, w Poznaniu, w Kielcach. W tym roku imponujący bieg odbył się na Politechnice Śląskiej – blisko 200 dziewczyn wzięło w nim udział. Dziękujemy wszystkim uczelniom, które od lat wspierają akcję Dziewczyny na politechniki! dzięki naszym wspólnym wysiłkom w ciągu już 11 lat ogólna liczba kobiet na uczelniach technicznych z 30% wzrosła do 37%.Dziękujemy i nie ustajemy w naszych wysiłkach!

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Politechnika Łódzka


 

Konferencja prasowa DNP na Politechnice Warszawskiej

Prezentacja Raportu "Kobiety na politechnikach 2018", zapowiedź Ogólnopolskiego Dnia Otwartego dla Dziewczyn – kulminacyjnego punktu akcji „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!” oraz informacje na temat programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn" i programu inspiracyjnego dla studentek informatyki − "IT for SHE" były najważniejszymi punktami konferencji prasowej, która odbyła się 8 marca na Politechnice Warszawskiej.

Więcej…

I Ty możesz zostać wynalazcą!

Spotkanie uczniów z młodymi wynalazcami.

URZĄD PATENTOWY RP
Warszawa, al. Niepodległości 188/192, sala 557 (V piętro)

Więcej…

Polski projekt "IT for SHE" najlepszym działaniem w Europie dla kobiet w informatyce

W czwartek w Brukseli Mariya Gabriel, komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego wręczyła nagrody European Digital Skills Award 2017. Program "IT for SHE" zwyciężył w kategorii działań na rzecz umiejętności cyfrowych kobiet. O nagrodę ubiegało się 247 projektów z 27 krajów UE.

Więcej…
 • Partnerzy

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania