• Patronują

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania

Wczoraj w czwartek 19 kwietnia br. już po raz jedenasty polskie uczelnie techniczne zaprosiły uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. Po raz dziewiąty zrobiły to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie. Maturzystki odwiedziły: Politechnikę Białostocką, Politechnikę Częstochowską, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Opolską, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Śląską, Politechnikę Świętokrzyską i Politechnikę Wrocławską. Jak było ? Było kolorowo, głośno, merytorycznie i mocno informatycznie. Maturzystki i gimnazjalistki miały szansę uczestniczyć w spotkaniach ze studentkami, odwiedzić laboratoria uczelniane, poznać kariery wspaniałych kobiet – naukowczyń, inżynierek, badaczek i zainspirować się. A także zapoznać się z ofertą uczelni.

Taki dzień zdarza się raz w roku - dziewczyny mogły powędrować szlakiem Przemysłu 4.0 – można było zwiedzić laboratoria, które przybliżają zwiedzającym dziewięć głównych technologii tworzących filary Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Należą do nich: Big Data i analityka, symulacje, rzeczywistość rozszerzona, chmura, autonomiczne roboty, cyberbezpieczeństwo, przemysłowy internet rzeczy, technologie przyrostowe oraz pozioma i pionowa integracja softwearowa. Uczestniczki Dnia Otwartego na Politechnice Białostockiej mogły zobaczyć prezentację projektu Puszczy Białowieskiej w Minecraftcie, przyjrzeć się, jak są skonstruowane łaziki marsjańskie, bolidy i zagłębić się w tajniki chemicznych eksperymentów i programowania. Była to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym pracuje się na kierunkach technicznych i ścisłych. Nie ma lepszej metody zachęcenia do nauki na uczelni technicznej, niż pokazać jej osiągnięcia i możliwości.

Na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Informatyki można było zaprogramować sterowniki PLC, zobaczyć roboty manipulacyjne w niestandardowych zastosowaniach, zwiedzić Laboratorium Automatyki Przemysłowej oraz Laboratorium Elementów Wykonawczych Automatyki. W Europejskim Centrum Bioinformatyki i Genomiki zaprezentowano współczesne technologie badania genomów. Natomiast podczas warsztatów Komputerowe symulacje życia i energii pokazano, w jaki sposób informatycy mogą modelować żywe organizmy i symulować je na komputerze, budować i symulować sztuczne sieci neuronowe oraz wykorzystywać ewolucję, jako narzędzie do projektowania trójwymiarowych konstrukcji i robotów.

Również wczoraj na Politechnice Warszawskiej w ramach akcji, odbyło się wyjątkowe spotkanie z licealistkami i studentkami na temat kobiet w branży IT. Dziewczyny miały szansę dowiedzieć się od studentek politechniki, wszystkiego o studiach, a także poznać programy wspierające studentki informatyki IT for SHE i stypendia Nowe Technologie dla Dziewczyn. Spotkaniu towarzyszył panel na temat kobiet informatyczek, w który wzięły udział panie pracujące wiodących firmach technologicznych: Goldman Sachs, Google i Samsung.

Dr Bianka Siwińska dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, zwróciła uwagę na to, że w roku akademickim 2017/18 odnotowano największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych − o 1179 w skali kraju (12% więcej niż rok wcześniej). Przyrost ten jest dwukrotnie szybszy niż przyrost liczby mężczyzn studiujących informatykę. Na kierunkach informatycznych uczy się obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,3% ogólnej liczby studentów kierunków IT. Nadal jednak udział kobiet nie jest tu wystarczający.

Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 - na 1 milion. Jedną z dróg poprawy tej sytuacji jest uruchomienie potencjału kobiet w tym obszarze. Dlatego też niezwykle ważne jest pokazywanie dziewczyn, które wybrały lub zamierzają wybrać politechnikę i kierunki związane z branża ICT. Od 4 lat Fundacja Edukacyjna Perspektywy zachęca również podczas Dnia Otwartego dla Dziewczyn studentki i maturzystki do udziału w programie stypendialnym Nowe technologie dla dziewczyn oraz nowym programie wspierającym dziewczyny w informatyce IT for SHE.

Jak co roku Dniom Otwartym dla Dziewczyn towarzyszył Bieg w kasku – dziewczyny pobiegły w Białymstoku (pierwszy raz w historii), Częstochowie, w Opolu, w Poznaniu, w Kielcach. W tym roku imponujący bieg odbył się na Politechnice Śląskiej – blisko 200 dziewczyn wzięło w nim udział. Dziękujemy wszystkim uczelniom, które od lat wspierają akcję Dziewczyny na politechniki! dzięki naszym wspólnym wysiłkom w ciągu już 11 lat ogólna liczba kobiet na uczelniach technicznych z 30% wzrosła do 37%.Dziękujemy i nie ustajemy w naszych wysiłkach!

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Politechnika Łódzka


 

Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn 2019

11 kwietnia politechniki i wydziały ścisłe uniwersytetów stały się centrum inspirowania młodych kobiet w Polsce! Według raportu „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” (Siemens, Perspektywy 2015) aż 25% maturzystek było aktywnie zniechęcanych do wyboru kierunków inżynierskich.

Więcej…

Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn

W czwartek 11 kwietnia już po raz dwunasty odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn na naszych partnerskich uczelniach technicznych. 16 uczelni przygotowało na ten dzień specjalny program. Wykładowczynie, doktorki, naukowczynie, a także studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Celem jest pokazanie, że jest to cudowna przestrzeń do rozwoju i budowania swojej przyszłości.

Więcej…

Konferencja prasowa z okazji publikacji raportu „Kobiety na Politechnikach 2019”

Fundacja Edukacyjna Perspektywy już od 2008 roku w ramach akcji „Dziewczyny na Politechniki!” publikuje roczny raport dotyczący liczby kobiet na politechnikach. 15 marca w Przestrzeni from Facebook odbyła się konferencja prasowa z okazji premiery tegorocznej edycji „Kobiety na Politechnikach”. Zgromadziło się tam grono szanownych gości: prof. Janusz Walo – prorektor ds. studenckich Politechniki Warszawskiej, prof. Andrzej Kraśniewski z wydziału Elektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Warszawskiej, dr hab. Dorota Mozyrska – prodziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Jarek Kuśmierek – Senior Engineering Manager z Google.

Więcej…
 • Partnerzy

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania