25 wyjątkowych dziewczyn, studentek kierunków informatycznych i pokrewnych - z uczelni w całej Polsce – 12 października otrzymało stypendia programu "Nowe technologie dla dziewczyn". Wybrano je spośród ponad 600 kandydatek.

To już III edycja tego prestiżowego programu stworzonego przez firmę Intel Technology Poland we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy. Stypendystki otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki doświadczonego pracownika firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zło brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. A w wakacje zostaną zaproszone na staż do Gdańska, gdzie znajduje się największy ośrodek R&D Intela w Europie, lub do amerykańskiej siedziby firmy.

- Program stypendialny to niewątpliwe wsparcie dla wyjątkowo utalentowanych kobiet w branży IT. Chcemy je wspierać i pokazać wszystkim dziewczynom w Polsce, że taka ścieżka kariery jest dla nich, że nowe technologie potrzebują dziewczyn - powiedziała w czasie uroczystości dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - To jest pokolenie, które będzie tworzyć przyszłość - ich świeże spojrzenie, nieszablonowe pomysły, zaangażowanie i przede wszystkim ciężka praca jest doceniana przez pracodawców, świat IT na nie czeka. Firma Intel już po raz trzeci razem z Fundacją Edukacyjną Perspektywy daje temu wyraz stwarzając wszystkim studentkom zainteresowanym nowymi technologiami, możliwość rozwoju, a w późniejszym czasie zatrudnienia. Potrzebni są liderzy, ludzie z wizją i pasją. Dziewczyny, zostałyście wybrane! To jest Wasz czas, Wasze miejsce, Wasza szansa. I nie jest to przypadek, że się tu znalazłyście, konkurencja była duża, wiele fantastycznych kobiet studiuje na polskich uczelniach, jednak to w Wy tutaj stoicie, i to będzie Wasz rok.

W uroczystości, która odbyła się w gdańskim Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy Intel wzięła udział Alexis Bjorlin Vice President, General Manager w firmie Intel, Ryszard Ślesiński DCG Leader Intel i Michał Dżoga Dyrektor Corporate & Government Affairs Intel na region Europy. Wszyscy podkreślali, jak duże znaczenie ma dla firmy wspieranie kobiet i tworzenie dla nich miejsc pracy. Na wręczenie stypendiów przybyli także przedstawiciele uczelni, dla których niewątpliwą satysfakcją jest takie wyróżnienie dla ich studentek. Byli m.in.: prof. dr hab. inż. Krzysztof Wesołowski, Dziekan wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, dr hab. inż., prof. nadzw. Andrzej Jaszkiewicz, Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej, dr hab. inż. Romuald Mosdorf, prof. PB, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, doc. dr inż. Wojciech Urbański, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, dr hab. inż. Piotr Płotka Prodziekan ds. badań Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Nowe technologie dla dziewczyn to pionierski w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną. Program ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju. Zarówno w Polsce, jak i na świecie branża informatyczna charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet jest ich zaledwie od kilku do kilkunastu procent. A przecież za pierwszą w historii programistkę uważa się Adę Lovelace (córkę George’a Byrona), która stworzyła pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie! W Polsce tylko 13% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 - na 1 milion. Dwie pierwsze edycje programu stypendialnego pokazały, że nie brakuje młodych kobiet wybitnie uzdolnionych w dziedzinie nowych technologii i zdeterminowanych do tego, aby osiągnąć w niej sukces. Warto im pomagać!

LISTA TEGOROCZNYCH STYPENDYSTEK:

 • Anna Alberska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 • Ewelina Badak, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 • Dominika Bakalarz, Uniwersytet Warszawski
 • Olga Chróstowska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • Klaudia Dobrogojska, Politechnika Poznańska
 • Agnieszka Dudek, Uniwersytet Wrocławski
 • Karolina Gabara, Uniwersytet Warszawski
 • Joanna Gagatko, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 • Beata Janiak, Uniwersytet Wrocławski
 • Aleksandra Jereczek, Politechnika Gdańska
 • Dominika Kankowska, Politechnika Gdańska
 • Zuzanna Kunik, Politechnika Poznańska
 • Magdalena Łątkowska, Politechnika Poznańska
 • Kornelia Łukojć, Politechnika Warszawska
 • Karolina Maderska, Politechnika Warszawska
 • Kamila Malanowicz, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Ewelina Nowak, Politechnika Gdańska
 • Zuzanna Opała, Uniwersytet Warszawski
 • Natalia Strawa, Politechnika Warszawska
 • Weronika Symbor, Uniwersytet Wrocławski
 • Agnieszka Szkodzińska, Politechnika Białostocka
 • Sowmya Thottambeti, Politechnika Poznańska
 • Marta Wiśniewska, Politechnika Warszawska
 • Sylwia Wnuczko, Akademia Morska w Gdyni
 • Dominika Zając, Uniwersytet Jagielloński

Więcej indormacji www.stypendiadladziewczyn.pl

Wciąż za mało kobiet w STEM. Premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2023” Perspektyw i OPI-PIB

Tylko 35% wszystkich studentów publicznych uczelni technicznych to kobiety, ale są kierunki (np. automatyka i robotyka przemysłowa), na których studentek jest mniej niż 5%! Dlatego Fundacja Edukacyjna Perspektywy konsekwentnie od 15 lat inspiruje dziewczyny do wybierania kierunków technicznych i ścisłych oraz do szturmowania branży nowych technologii tak, by można było mówić o harmonijnym i równościowym rozwoju świata.

Więcej…

Nowa formuła DNP/DDŚ: działamy lokalnie, angażujemy społeczność i odwiedzamy szkoły!

Rusza 16. Kampania Dziewczyny na politechniki! / Dziewczyny do ścisłych! - zainicjowana w 2007 roku przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy - to pionierski i zarazem największy projekt edukacyjny promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem kampanii jest nie tylko zwiększenie udziału kobiet w naukach inżynieryjno-technicznych, ale także przełamywanie stereotypów w myśleniu o “męskich” i “kobiecych” kierunkach studiów, zawodach czy dziedzinach gospodarki. 

Więcej…

Studia, które niosą nadzieję na przyszłość

Choć pandemiczny rok stanowił dla nas wszystkich ogromne wyzwanie i przyniósł wiele problemów, to jednocześnie przyczynił się do przyspieszenia rozwoju technologicznego świata – mówiła dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, otwierając 22 kwietnia Ogólnopolski Dzień Otwarty online pod hasłem Kierunki przyszłości 2021.

Więcej…