• Patronują

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania

Już 19 kwietnia na 18 uczelniach technicznych odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn, w którym wezmą udział uczennice szkół ponadgimnazjalnych. Jest to kulminacyjne wydarzenie akcji "Dziewczyny na politechniki!". W tym roku obchodzi ona swoje dziesiąte urodziny. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewczyn. Duża część z nich zdecydowała się podjąć studia inżynierskie i obecnie zarządza firmami technologicznymi, fabrykami, nadzoruje wielkie budowy, prowadzi badania naukowe i tworzy własne, innowacyjne rozwiązania współczesnych problemów w ramach start-upów technologicznych.

To dzięki nim świat zaawansowanych technologii zmienia się, a kobiety mają w nim coraz więcej do powiedzenia - mówi dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni akcji "Dziewczyny na politechniki!".

"Dziewczyny na politechniki!" i jej "młodsza siostra" - "Dziewczyny do ścisłych!" zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Jest pierwszym i zarazem największym projektem promującym kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Efekty dziesięciolecia

Jak potwierdza Raport "Kobiety na politechnikach 2007-2017", w ciągu ostatnich 10 lat akcji "Dziewczyny na politechniki!" udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich, liczba studentek zwiększyła się nawet o ponad 60% (Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska). W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł o prawie 8 procent. Oznacza to, że studia na politechnikach wybierają coraz chętniej wybitnie utalentowane maturzystki. Coraz częściej rezygnują one z uczelni pedagogicznych i ekonomicznych na rzecz politechnik. Co ważne, znacząco wzrosła liczba dziewczyn na kierunkach stricte technicznych. Wobec trwającego od 2006 roku, spowodowanego względami demograficznymi spadku liczby młodych ludzi w Polsce, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowywały w ostatnich 10 latach wzrost liczby studentów - i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o ponad 8 tys., a mężczyzn, w tym samy czasie, spadła o ponad 34 tysiące.

- Najwyraźniej zasób ukryty w otoczeniu, jakim były dziewczyny, które mogły iść na politechniki, ale z jakichś kulturowych czy też społecznych powodów nie szły - udało się w końcu uruchomić - mówi prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Akademickich Szkół Polskich - To zasługa doskonałego, długodystansowego partnerstwa uczelni technicznych i sektora pozarządowego - Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

W czwartek 19 kwietnia br. panie pracujące na 18 uczelniach technicznych, a także studentki i absolwentki, spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują warsztaty, prowadzą wykłady i pokazy. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą „pierwiastka męskiego”. Rejestracja na Dni Otwarte odbywa się na www.dziewczynynapolitechniki.pl

Co z tą informatyką?

Wciąż troskę budzą kluczowe z punktu widzenia rozwoju technologicznego kraju kierunki informatyczne. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 - na 1 milion. W Polsce tylko 14,3% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. A przecież to właśnie te kierunki należą do najbardziej poszukiwanych w Polsce i Europie, przyszłościowych, a kariera zawodowa w branżach powiązanych z nowymi technologiami - do najbardziej intratnych i dających możliwość największego wpływu na kształtowanie otaczającego nas świata.

Dobrą wiadomością jest to iż, obecnie na kierunkach informatycznych studiuje obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,3% ogólnej liczby studentów kierunków IT (dla porównania w roku akademickim 2013/14 – 12,3%).

Mają na to wpływ różnie inicjatywy takie jak "IT for SHE" - prezent na 10-lecie

Z okazji 10-lecia akcji "Dziewczyny na politechniki!" Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" wraz z partnerami z branży technologicznej i innowacyjnej, zdecydowała się powołać do życia bezprecedensowy program wspierania studentek kierunków informatycznych "IT for SHE". Jego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy.

Głównymi jego elementami są:

 • największy w Europie obóz tematyczny dla dziewczyn w IT "Women in Tech Camp"
 • Program mentoringowy prowadzony przez przedstawicieli najlepszych firm technologicznych Polsce
 • Kampania wolontariatu zachęcająca kobiety do nauki programowania, skierowana przede wszystkim do mieszkanek małych miejscowości.

Program „IT for SHE” w grudniu 2017 otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej dla najlepszego działania na rzecz kobiet w informatyce w Europie – European Digital Skills Award 2017.

Już 8 marca br. na stronie www.itforshe.pl ruszamy z drugą edycją. Do udziału w nim zapraszamy studentki i absolwentki kierunków informatycznych z polskich uczelni technicznych oraz z wydziałów informatycznych uniwersytetów. - Najwyższa pora zadbać o mądre wykorzystanie potencjału utalentowanych technologicznie, ambitnych, młodych kobiet dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. Bo to one tworzyć będą przyszłość nowych technologii - mówi Michał Dżoga z Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji, współorganizator programu. Partnerami "IT for SHE" są: Cisco, Fundacja Kronenberga - Citi Handlowy, Ericsson, Goldman Sachs, Google, Intel.

Stypendia dla dziewczyn w nowych technologiach

Aby jeszcze mocniej wesprzeć kobiece talenty informatyczne, Fundacja Perspektywy wraz z firmą INTEL ogłaszają - także 8 marca – IV już edycję wyjątkowego stypendium skierowanego do maturzystek i studentek kierunków związanych z kierunkami informatycznymi - "Nowe technologie dla dziewczyn".

Stypendystki otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym w ekscytującym miejscu - gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela (największym ośrodku R&D Intela w Europie). Inicjatywa ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Aplikować o stypendium można już teraz pod adresem www.stypendiadladziewczyn.pl.

Do pobrania: materiały medialne i Raport 2007-2017

Informacje dla mediów:
Bianka Siwinska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 501 535 785

Konferencja prasowa DNP na Politechnice Warszawskiej

Prezentacja Raportu "Kobiety na politechnikach 2018", zapowiedź Ogólnopolskiego Dnia Otwartego dla Dziewczyn – kulminacyjnego punktu akcji „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!” oraz informacje na temat programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn" i programu inspiracyjnego dla studentek informatyki − "IT for SHE" były najważniejszymi punktami konferencji prasowej, która odbyła się 8 marca na Politechnice Warszawskiej.

Więcej…

I Ty możesz zostać wynalazcą!

Spotkanie uczniów z młodymi wynalazcami.

URZĄD PATENTOWY RP
Warszawa, al. Niepodległości 188/192, sala 557 (V piętro)

Więcej…

Polski projekt "IT for SHE" najlepszym działaniem w Europie dla kobiet w informatyce

W czwartek w Brukseli Mariya Gabriel, komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego wręczyła nagrody European Digital Skills Award 2017. Program "IT for SHE" zwyciężył w kategorii działań na rzecz umiejętności cyfrowych kobiet. O nagrodę ubiegało się 247 projektów z 27 krajów UE.

Więcej…
 • Partnerzy

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania