• Patronują

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania

INSPIRATIONAL BOOT CAMP - WOMEN ICT CAREER. Fundacja Edukacyjna Perspektywy wraz z firmą Intel zorganizowała pierwszy w Polsce i zarazem największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewczyn studiujących kierunki in-formatyczne.

Pod koniec września 120 najzdolniejszych studentek kierunków informatycznych z całej Polski wzięło udział w 5 dniowym inspiracyjnym obozie. Była to niezwykła okazja do poszerzenia wiedzy i horyzontów, dotyczących nowych technologii, informatyki i teleinformatyki. Dziewczyny mogły zgłębić tajniki zaawansowanego programowania, spotkać wybitnych mentorów i mentorki, a także zaplanować swoją ścieżkę rozwoju osobistego w branży technologicznej.

- To jest takie miejsce, które ma gromadzić fajne, utalentowane, ambitne i otwarte dziew-czyny studiujące kierunki związane z nowymi technologiami. To wy, Wasze pokolenie, i konkretnie Wasza grupa tworzyć będziecie przyszłość nowych technologii! Bo one bardzo, bardzo potrzebują kobiet i ich świeżego spojrzenia i świetnych pomysłów. A także zaanagażowania i odpowiedzialności. - powiedziała podczas uroczyste inauguracji obozu dr Bianka Siwińska, dyrektor Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - Intel bardzo angażuje się w inicjatywy prokobiece, a ten obóz to ważny element działań mających na celu zbudowanie ekosystemu wspierającego talenty dziewczyn w bardzo szerokim planie - dodała Izabela Pastuszyńska z Intel Polska. - Chcemy być częścią wielkich zmian, jakie niesie ze sobą szersza obecność kobiet w branży informatycznej - i je współtworzyć.

Gościem specjalnym obozu był prof. Marek Hołyński, legenda informatyki, wykładowca na MIT, tworzący przez wiele lat rewolucyjne rozwiązania związane z grafiką komputerową  w Dolinie Krzemowej, a obecnie dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych i prezes Pol-skiego Towarzystwa Informatycznego.

W trakcie tych pięciu dni uczestniczki obozu mogły wziąć udział w wielu warsztatach i wykładach, prowadzonych przez wybitnych ekspertów. Każdego dnia na dziewczyny czekały nowe wyzwania. Codziennie spotykały się na zajęciach NTDD, gdzie pod okiem Anny Gayer tworzyły projekty zachęcające dziewczyny do bycia aktywną w branży IT.

Trzeci dzień obozu był okazją do spotkania niesamowitych kobiet, wybitnych mentorów i mentorek. W ramach sesji ICT Role Models, uczestniczki obozu wysłuchały takich ekspertek jak Sarah Jelinek z amerykańskiego oddziału Intel czy Aleksandra Jarmolik z Ericssona. Dziewczyny mogły również same poprzez rozmowę z mentorem lub mentorką dowiedzieć się jak odnieść sukces w branży IT i jaką ścieżkę kariery wybrać. Uczestniczki obozu miały także okazję do wzięcia udziału w dniu karier, na którym mogły porozmawiać z przedstawicielami takich firm jak: Intel, Ericsson, Cisco, Roche, Fujitsu, Goldman Sachs, Shneider Electric. Była to świetna okazja do dowiedzenia się jak wygląda ścieżka kariery w poszczególnych firmach i jak kluczowe znaczenie mają dla nich kobiety w rozwijaniu działalności.  W programie znalazło się również miejsce na zaprojektowanie portfolio dzia-łań na styku technologii oraz wyzwań społecznych i cywilizacyjnych.

Boot Camp dla dziewczyn to nie tylko nauka ale też sport i rozrywka. Każdego dnia dziewczyny miały szansę wziąć udział w różnorodnych zajęciach sportowych ale też wspólnie oglądały kino technologiczne. Poza solidną porcją wiedzy było też dużo sportu, muzyki i dobrej zabawy w urokliwym rejonie Polski – obóz odbył się na Mazurach.

Obóz był wspólną inicjatywą Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i firmy Intel. Partnerem był Ericsson. Przedstawiciele tych firm byli bezpośrednio zaangażowani w poprowadzenie warsztatów i prezentacji, występowali w roli mentorów i role models zachęcając dziewczyny do współtworzenia przyszłości obszaru ICT. Mamy nadzieje, że za rok uda nam się zgromadzić jeszcze więcej uczestniczek.

Więcej informacji i pełna galeria zdjęć

Zapraszamy na Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn – już 22 kwietnia 2021 - online!

Wybór właściwego kierunku studiów jest decyzją, która może wpłynąć na całe życie. Możemy jednak pomóc w podjęciu tej decyzji, podczas spotkania, które organizujemy specjalnie z myślą o tegorocznych maturzystkach i maturzystach a także ich nauczycielach i edukatorach! 22 kwietnia  2021 na dedykowanej ku temu platformie online odbędzie się Dzień Otwarty pod hasłem Kierunki Przyszłości 2021. Dołączyła do nas rekordowa liczba uczelni, bo jest ich aż 20!

Więcej…

Kobiety na technologicznym oceanie

- Ponad sześć tysięcy kobiet zajmujących się technologiami i naukami ścisłymi z 52 krajów całego świata spotyka się dziś w Warszawie i wspólnie tworzy ekskluzywną grupę, która może rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się nasz świat – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjatorka Perspektywy Women in Tech Summit 2019, otwierając tę największą konferencję w Europie w obszarze nowych technologii.

Więcej…

Raport: 15 proc. studiujących na kierunkach informatycznych to kobiety

Na publicznych uczelniach technicznych kobiety stanowią 36 proc. studentów, jednak nawet na tych uczelniach częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych np. na kosmetologii. Wśród studentów kierunków informatycznych stanowią 15 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach".

Więcej…
  • Partnerzy

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania