• Patronują

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania

INSPIRATIONAL BOOT CAMP - WOMEN ICT CAREER. Fundacja Edukacyjna Perspektywy wraz z firmą Intel zorganizowała pierwszy w Polsce i zarazem największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewczyn studiujących kierunki in-formatyczne.

Pod koniec września 120 najzdolniejszych studentek kierunków informatycznych z całej Polski wzięło udział w 5 dniowym inspiracyjnym obozie. Była to niezwykła okazja do poszerzenia wiedzy i horyzontów, dotyczących nowych technologii, informatyki i teleinformatyki. Dziewczyny mogły zgłębić tajniki zaawansowanego programowania, spotkać wybitnych mentorów i mentorki, a także zaplanować swoją ścieżkę rozwoju osobistego w branży technologicznej.

- To jest takie miejsce, które ma gromadzić fajne, utalentowane, ambitne i otwarte dziew-czyny studiujące kierunki związane z nowymi technologiami. To wy, Wasze pokolenie, i konkretnie Wasza grupa tworzyć będziecie przyszłość nowych technologii! Bo one bardzo, bardzo potrzebują kobiet i ich świeżego spojrzenia i świetnych pomysłów. A także zaanagażowania i odpowiedzialności. - powiedziała podczas uroczyste inauguracji obozu dr Bianka Siwińska, dyrektor Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - Intel bardzo angażuje się w inicjatywy prokobiece, a ten obóz to ważny element działań mających na celu zbudowanie ekosystemu wspierającego talenty dziewczyn w bardzo szerokim planie - dodała Izabela Pastuszyńska z Intel Polska. - Chcemy być częścią wielkich zmian, jakie niesie ze sobą szersza obecność kobiet w branży informatycznej - i je współtworzyć.

Gościem specjalnym obozu był prof. Marek Hołyński, legenda informatyki, wykładowca na MIT, tworzący przez wiele lat rewolucyjne rozwiązania związane z grafiką komputerową  w Dolinie Krzemowej, a obecnie dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych i prezes Pol-skiego Towarzystwa Informatycznego.

W trakcie tych pięciu dni uczestniczki obozu mogły wziąć udział w wielu warsztatach i wykładach, prowadzonych przez wybitnych ekspertów. Każdego dnia na dziewczyny czekały nowe wyzwania. Codziennie spotykały się na zajęciach NTDD, gdzie pod okiem Anny Gayer tworzyły projekty zachęcające dziewczyny do bycia aktywną w branży IT.

Trzeci dzień obozu był okazją do spotkania niesamowitych kobiet, wybitnych mentorów i mentorek. W ramach sesji ICT Role Models, uczestniczki obozu wysłuchały takich ekspertek jak Sarah Jelinek z amerykańskiego oddziału Intel czy Aleksandra Jarmolik z Ericssona. Dziewczyny mogły również same poprzez rozmowę z mentorem lub mentorką dowiedzieć się jak odnieść sukces w branży IT i jaką ścieżkę kariery wybrać. Uczestniczki obozu miały także okazję do wzięcia udziału w dniu karier, na którym mogły porozmawiać z przedstawicielami takich firm jak: Intel, Ericsson, Cisco, Roche, Fujitsu, Goldman Sachs, Shneider Electric. Była to świetna okazja do dowiedzenia się jak wygląda ścieżka kariery w poszczególnych firmach i jak kluczowe znaczenie mają dla nich kobiety w rozwijaniu działalności.  W programie znalazło się również miejsce na zaprojektowanie portfolio dzia-łań na styku technologii oraz wyzwań społecznych i cywilizacyjnych.

Boot Camp dla dziewczyn to nie tylko nauka ale też sport i rozrywka. Każdego dnia dziewczyny miały szansę wziąć udział w różnorodnych zajęciach sportowych ale też wspólnie oglądały kino technologiczne. Poza solidną porcją wiedzy było też dużo sportu, muzyki i dobrej zabawy w urokliwym rejonie Polski – obóz odbył się na Mazurach.

Obóz był wspólną inicjatywą Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i firmy Intel. Partnerem był Ericsson. Przedstawiciele tych firm byli bezpośrednio zaangażowani w poprowadzenie warsztatów i prezentacji, występowali w roli mentorów i role models zachęcając dziewczyny do współtworzenia przyszłości obszaru ICT. Mamy nadzieje, że za rok uda nam się zgromadzić jeszcze więcej uczestniczek.

Więcej informacji i pełna galeria zdjęć

Konferencja prasowa DNP na Politechnice Warszawskiej

Prezentacja Raportu "Kobiety na politechnikach 2018", zapowiedź Ogólnopolskiego Dnia Otwartego dla Dziewczyn – kulminacyjnego punktu akcji „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!” oraz informacje na temat programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn" i programu inspiracyjnego dla studentek informatyki − "IT for SHE" były najważniejszymi punktami konferencji prasowej, która odbyła się 8 marca na Politechnice Warszawskiej.

Więcej…

I Ty możesz zostać wynalazcą!

Spotkanie uczniów z młodymi wynalazcami.

URZĄD PATENTOWY RP
Warszawa, al. Niepodległości 188/192, sala 557 (V piętro)

Więcej…

Polski projekt "IT for SHE" najlepszym działaniem w Europie dla kobiet w informatyce

W czwartek w Brukseli Mariya Gabriel, komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego wręczyła nagrody European Digital Skills Award 2017. Program "IT for SHE" zwyciężył w kategorii działań na rzecz umiejętności cyfrowych kobiet. O nagrodę ubiegało się 247 projektów z 27 krajów UE.

Więcej…
 • Partnerzy

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania