• Patronują

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania

Oficjalna prezentacja raportu "Kobiety na politechnikach 2015" odbyła się 30 marca podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gospodynią konferencji była prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

Przygotowywany od 8 lat raport jest precyzyjną i zrobioną pod wieloma kątami "fotografią", pokazującą sytuację kobiet na polskich uczelniach technicznych. Pozwala dostrzec trendy i zagrożenia, określić kierunki dalszych działań mających na celu zwiększenie udziału kobiet w studiach na kierunkach technicznych i ścisłych.

Jak wskazuje raport, w roku akademickim 2013/14 w Polsce było o 127 050 mniej studentów niż rok wcześniej. Kobiety stanowią 58,4% studiujących (jest to wartość ustabilizowana od 4 lat). Niż demograficzny pogłębia się i dotyka głównie uczelni uniwersyteckich, pedagogicznych, rolniczych, a nawet medycznych. Uczelnie techniczne i mundurowe dotknięte są nim w najmniejszym stopniu, choć w ubiegłym roku akademickim, po raz pierwszy od pięciu lat, niewielkiego spadku w liczbie studentów doświadczyły również i one. Spadek ten był głównie widoczny w liczbie mężczyzn studiujących na politechnikach. Wciąż jednak uczelnie techniczne mają, w odróżnieniu od innych typów uczelni, więcej studentów niż w roku bazowym, który ujęty jest w Raporcie "Kobiety na Politechnikach 2015", czyli w roku rozpoczęcia akcji Dziewczyny na politechniki! 2007/08.

Od początku prowadzenia akcji Dziewczyny na politechniki! , liczba dziewczyn na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o 20 047, a liczba mężczyzn spadła o 16 114 (więcej).

Podczas konferencji przedstawiono także program Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn, który w tym roku odbędzie się 23 kwietnia na 18 uczelniach w całym kraju. Jego uczestniczkami będą uczennice szkół ponadgimnazjalnych i po raz pierwszy - gimnazjów. Uczelnie i wydziały biorące udział w akcji, starają się pokazać uczestniczkom Dnia Otwartego z jak najlepszej strony. Programy są coraz bardziej pomysłowe, łączą akademicką powagę z mądrą zabawą. Również tym razem nie zabraknie atrakcji uczelnie planują warsztaty, gry, wykłady i inne aktywności.

Podczas konferencji został zainaugurowany program „Nowe technologie dla dziewczyn”  - pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Firma Intel Technology Poland we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy zaoferuje tegorocznym maturzystkom i studentkom studiów inżynierskich unikatowy program wsparcia i rozwoju.

Aplikacje można składać od 1 kwietnia na stronie stypendiadladziewczyn.pl

Więcej:

Relacja PAP Nauka w Polsce

www.dziewczynynapolitechniki.pl

Zapraszamy na Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn – już 22 kwietnia 2021 - online!

Wybór właściwego kierunku studiów jest decyzją, która może wpłynąć na całe życie. Możemy jednak pomóc w podjęciu tej decyzji, podczas spotkania, które organizujemy specjalnie z myślą o tegorocznych maturzystkach i maturzystach a także ich nauczycielach i edukatorach! 22 kwietnia  2021 na dedykowanej ku temu platformie online odbędzie się Dzień Otwarty pod hasłem Kierunki Przyszłości 2021. Dołączyła do nas rekordowa liczba uczelni, bo jest ich aż 20!

Więcej…

Kobiety na technologicznym oceanie

- Ponad sześć tysięcy kobiet zajmujących się technologiami i naukami ścisłymi z 52 krajów całego świata spotyka się dziś w Warszawie i wspólnie tworzy ekskluzywną grupę, która może rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się nasz świat – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjatorka Perspektywy Women in Tech Summit 2019, otwierając tę największą konferencję w Europie w obszarze nowych technologii.

Więcej…

Raport: 15 proc. studiujących na kierunkach informatycznych to kobiety

Na publicznych uczelniach technicznych kobiety stanowią 36 proc. studentów, jednak nawet na tych uczelniach częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych np. na kosmetologii. Wśród studentów kierunków informatycznych stanowią 15 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach".

Więcej…
  • Partnerzy

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania