• Patronują

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania

Mają po kilkanaście lat, są uczniami szkół średnich, na pozór niczym nie różnią się od swoich rówieśników. Gdy ich posłuchać, okazuje się jednak, że wyróżniają się pomysłowością i uporem w dążeniu do realizacji pomysłów. 13 marca, na piątym corocznym wydarzeniu z serii „Zostań wynalazcą” u Urzędzie Patentowym RP, spotkała się młodzież licealna oraz młodzi, zdolni wynalazcy. Wydarzenie odbyło się w ramach promocji akcji Dziewczyny na Politechniki!

Myśląc o procesie powstawania wynalazków, jednym z pierwszych pytań, które się nasuwa, jest – skąd brać tak innowacyjne pomysły? Czy trzeba być geniuszem, żeby wpadać na niezwykłe rozwiązania? Nic podobnego. Uczestnicy spotkania przekonywali, że z wynalazkami jest dokładnie jak w starym powiedzeniu – ich matką jest potrzeba. Podobno najbardziej przydatne rozwiązania wymyślają… ‘wkurzeni’ ludzie. Proces kreatywnego myślenia, który prowadzi do eureki zazwyczaj zapoczątkowuje niezgoda lub złość na zastane rozwiązania. - Wynalazków się nie wymyśla! Rozwiązuje się po prostu problemy – mówił Dr Antoni Latuszek - fizyk i wynalazca, wykładowca Politechniki Warszawskiej, który na swoim koncie ma ponad 300 zarejestrowanych patentów - jeden z gości spotkania w Urzędzie Patentowym.

Wśród młodych wynalazców zaproszonych do wzięcia udziału wydarzeniu znaleźli się: Joanna Jurek (lat 19), która mając 17 lat opracowała unikalny sposób dostarczania leków bezpośrednio do komórek rakowych, z wykorzystaniem nanotechnologii; Katarzyna Chrapko (lat 14), badająca możliwość wykorzystania infradźwięków do diagnozy i bezinwazyjnego leczenia chorych; Bartosz Ambrożkiewicz (lat 19), twórca inteligentnych lusterek do motorów, które dopasowują swoje położenie do pozycji motocyklisty; Bartłomiej Stańczyk (lat 18), wynalazca m.in. młynka do kawy, jednocześnie parzącego napój; oraz – najstarszy w gronie – absolwent Politechniki Warszawskiej - Karol Kowalczuk, wynalazca m.in. lampy przeciwmgielnej do aut.

Nas szczególnie zainteresowały dwie obiecujące wynalazczynie biorące udział w spotkaniu – Joanna Jurek i Katarzyna Chrapko, zwłaszcza, że kobiety wciąż stanowią w tym gronie mniejszość. Z roku na rok wzrasta liczba patentów zgłaszanych do urzędu prze panie, jednak świat wynalazków nadal jest zdominowany przez mężczyzn. Skąd inspirację do pracy czerpią dziewczyny? Z własnych doświadczeń. Joanna Jurek, wie skąd brać pomysły do tworzenia wynalazków - Inspiracje są dosłownie wszędzie wokół nas. Pytanie tylko – czy jesteśmy na tyle wrażliwi, żeby je dostrzec? – mówi. Aktualnie Joanna, wraz z koleżanką, pracuje nad projektem, w którym komórki same składają orgiami (projekt znalazł się w finale tegorocznej edycji konkursu E(x)plory).

Otoczeniem inspiruje się także Katarzyna Chrapko: - Do zrealizowania projektu leczenia infradźwiękami, zainspirowała mnie wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie zobaczyłam baner, z informacją, że mięsnie serca pracują szybko, a mięśnie innych organów wewnętrznych bardzo powili. Z czystej ciekawości zaczęłam osłuchiwać swoje wnętrze stetoskopem… Później zagadnienie skonsultowałam z moją nauczycielką fizyki, zaczęłam czytać, interesować się tematem – w ten sposób dowiedziałam się, że każdy organ pracuje na określonej częstotliwości. Przez ciekawość i literaturę zajęłam się na poważnie projektem, którego celem jest zbudowanie urządzenia, które będzie leczyć ludzi odpowiednimi infradźwiękami - mówi.

Z ich, bardzo profesjonalnych jak na młody wiek, wystąpień płynie podobny przekaz – wynalazcą może być każdy, kogo charakteryzuje ciekawość i ambicja, a jeśli łączy się to z pasją to faktycznie może zakończyć się spektakularnym sukcesem. – Zazwyczaj zaczyna się od pochylenia się nad tematem, który wywołuje w nas silne emocje, bo jeśli temat się do końca podoba, to nie wpadniemy na ciekawy pomysł i nie powinniśmy się tym zajmować. Najpierw trzeba mieć pomysł, a jego realizacja… jest najłatwiejszym punktem! - podsumowała Joanna Jurek.

fot. Michał Borkowski (UPRP):

Zapraszamy na Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn – już 22 kwietnia 2021 - online!

Wybór właściwego kierunku studiów jest decyzją, która może wpłynąć na całe życie. Możemy jednak pomóc w podjęciu tej decyzji, podczas spotkania, które organizujemy specjalnie z myślą o tegorocznych maturzystkach i maturzystach a także ich nauczycielach i edukatorach! 22 kwietnia  2021 na dedykowanej ku temu platformie online odbędzie się Dzień Otwarty pod hasłem Kierunki Przyszłości 2021. Dołączyła do nas rekordowa liczba uczelni, bo jest ich aż 20!

Więcej…

Kobiety na technologicznym oceanie

- Ponad sześć tysięcy kobiet zajmujących się technologiami i naukami ścisłymi z 52 krajów całego świata spotyka się dziś w Warszawie i wspólnie tworzy ekskluzywną grupę, która może rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się nasz świat – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjatorka Perspektywy Women in Tech Summit 2019, otwierając tę największą konferencję w Europie w obszarze nowych technologii.

Więcej…

Raport: 15 proc. studiujących na kierunkach informatycznych to kobiety

Na publicznych uczelniach technicznych kobiety stanowią 36 proc. studentów, jednak nawet na tych uczelniach częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych np. na kosmetologii. Wśród studentów kierunków informatycznych stanowią 15 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach".

Więcej…
  • Partnerzy

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania