• Patronują

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania

fot. Politechnika Lubelska

Już po raz siódmy uczelnie techniczne w całym kraju zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn. Po raz piąty zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. 15 uczelni technicznych i 6 wydziałów ścisłych uniwersytetów przygotowało specjalny program. Będą gry edukacyjne, warsztaty, spotkania ze studentkami i absolwentkami, a nawet... produkcja damskich szpilek na drukarce 3D.

Dziewczyny na politechniki!

Uczelnie postarają się pokazać uczestniczkom Dnia Otwartego pomysłowe programy, łączące akademicką powagę z mądrą zabawą. I tak, na przykład, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, przygotowała wykład Sekrety kombinezonu mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich. Będzie można spotkać tam twórczynię kombinezonu Kamila Stocha, w którym odniósł on swoje spektakularne zwycięstwa.

Na Politechnice Warszawskiej będzie można wziąć udział w prezentacji pod zaskakującym tytułem Jak zadowolić kobietę - but na wysokim obcasie prosto z drukarki 3D. Politechnika Rzeszowska ma w planie zabawę interaktywną Wyścig wiedzy wzorowaną na grze miejskiej. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dziewczyny zostaną zaproszone do zwiedzania Muzeum Geologicznego, na Politechnice Gdańskiej będzie spotkanie ze studentkami z najlepszego koła naukowego w Polsce pod tytułem: Kobiety i fizyka, czyli jak oszukać przeznaczenie?

Politechnika Poznańska przygotowała ekologiczne warsztaty biżuterii Recykling to jest to!, na Politechnice Łódzkiej dziewczyny będą mogły wykonać samodzielnie kartki świąteczne z papieru czerpanego, na Politechnice Opolskiej dowiedzieć się Jak zbudować łazika, którego pokazali w Teleexpresie?, a na Politechnice Lubelskiej Spotkać się przy kawie z Inżynierkami – Kobietami Sukcesu.

Politechnika Wrocławska zaplanowała laboratorium fizyczne Fizyka i taniec (z udziałem grupy tancerzy) oraz warsztaty poświęcone tworzeniu bloga. Na Politechnice Białostockiej będzie można... zagrać w karty – wziąć udział w grze zapoznawczej uczelni przy użyciu kart, na Politechnice Świętokrzyskiej zwiedzić nowoczesne laboratoria (m.in. Laboratorium Obrabiarek Sterowanych Numerycznie, Laboratorium Geotechniki).

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie zaprasza na zajęcia doświadczalne, na których uczestniczki przeprowadzą mikroskopową ocenę jakości wody, a Politechnika Częstochowska przeprowadzi pokaz doświadczeń laboratoryjnych Dziwny jest ten świat, ale wytłumaczalny.

Dziewczyny do ścisłych!

Wydziały ścisłe uniwersytetów także zadbały o atrakcyjny program Dnia Otwartego.

Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego odbędą się warsztaty Kolory w analizie chemicznej – dziewczyny zrobią samodzielnie ćwiczenia związane z analizą jakościową chemii nieorganicznej, na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej dowiedzą się Czy bać się promieniowania?, a na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ mogą wziąć udział w wykładzie pod zaskakującym tytułem Teoria grafów – mosty królewieckie, chiński listonosz i ... kojarzenie małżeństw.

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego namawia: Poznaj alfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i właściwościach promieniowania jądrowego, zaś Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu ma w planie grę edukacyjną połączoną ze zwiedzaniem Instytutu Fizyki w towarzystwie doktorantek i pracowników Wydziału.

Pobiegną w kasku

3 i 5 kwietnia w sześciu miastach Polski (Częstochowa, Kielce, Łódź, Opole, Poznań, Warszawa) odbędzie się Bieg w Kasku.

W tym nietypowym minimaratonie uczestniczki mają przebiec cały dystans nie tracąc z głowy kultowego kasku akcji Dziewczyny na politechniki!. Bieg w Kasku organizowany jest przez Akademicki Związek Sportowy, współorganizuje go sześć politechnik: Częstochowska, Łódzka, Opolska, Poznańska, Świętokrzyska, Warszawska.

Więcej informacji na: www.biegwkasku.pl.

Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn odbędzie się 3 kwietnia 2014 r.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaplanowano go na 4 kwietnia, a w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych 16 kwietnia.

 

Zapraszamy na Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn – już 22 kwietnia 2021 - online!

Wybór właściwego kierunku studiów jest decyzją, która może wpłynąć na całe życie. Możemy jednak pomóc w podjęciu tej decyzji, podczas spotkania, które organizujemy specjalnie z myślą o tegorocznych maturzystkach i maturzystach a także ich nauczycielach i edukatorach! 22 kwietnia  2021 na dedykowanej ku temu platformie online odbędzie się Dzień Otwarty pod hasłem Kierunki Przyszłości 2021. Dołączyła do nas rekordowa liczba uczelni, bo jest ich aż 20!

Więcej…

Kobiety na technologicznym oceanie

- Ponad sześć tysięcy kobiet zajmujących się technologiami i naukami ścisłymi z 52 krajów całego świata spotyka się dziś w Warszawie i wspólnie tworzy ekskluzywną grupę, która może rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się nasz świat – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjatorka Perspektywy Women in Tech Summit 2019, otwierając tę największą konferencję w Europie w obszarze nowych technologii.

Więcej…

Raport: 15 proc. studiujących na kierunkach informatycznych to kobiety

Na publicznych uczelniach technicznych kobiety stanowią 36 proc. studentów, jednak nawet na tych uczelniach częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych np. na kosmetologii. Wśród studentów kierunków informatycznych stanowią 15 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach".

Więcej…
  • Partnerzy

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania