• Patronują

PATRONAT

Uczelnie

Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Łódzka
Politechnika Krakowska
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Politechnika Koszalińska
Politechnika Wrocławska
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Wydział Informatyki i Komunikacji
Uniwersytet Gdański - Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki
Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki
Uniwersytet Wrocławski Wydział Matematyki i Informatyki

Partnerzy technologiczni

Partner merytoryczny

W dniach 7-9 marca 2013 w sali Marmurowej, Ratuszowej i Trojce Pałacu Kultury i Nauki prezentowały się uczelnie wyższe z całej Polski. Wśród ich stanowisk pojawiły się też wielkie stoiska akcji „Dziewczyny na Politechniki!” oraz „Dziewczyny do ścisłych!” – po raz pierwszy w dwóch przestrzeniach – technicznej i uniwersyteckiej. Pojawiły się też prawdziwe kobiety z branży IT, przedstawicielki firmy GTECH Polska.

Ucieleśnieniem obu akcji były wolontariuszki – studentki kierunków technicznych i ścisłych. W sumie, w ciągu trzech dni, w kultowych kaskach i kitlach akcji pojawiło się 48 dziewczyn oraz – uwaga! - jeden chłopak. Wśród nich znalazły się osoby studiujące m.in. na Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, na Politechnice Łódzkiej, na Uniwersytecie Zielonogórskim, w WSEiZ w Warszawie oraz w WIT. Były obecne też niezależne wolontariuszki pozyskane przez facebookowy profil akcji. To dzięki nim zwiedzający targi – uczniowie i rodzice – mogli uzyskać informacje z pierwszej ręki. Wolontariuszki przedstawiały swoje macierzyste uczelnie oraz wydziały, na których podjęły studia. Odpowiadały na pytania, podpytywały o zainteresowania i zdolności, pomagały z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Opowiadały o blaskach i cieniach studiów inżynierskich oraz na kierunkach ścisłych. Krótko mówiąc: dzieliły się swoim doświadczeniem - tego nie można dowiedzieć się z ulotek lub informatora.

Dziewczyny znalazły się też po obu stronach obiektywu. Nie tylko pozowały do zdjęć – same i z chętnymi. Zainteresowanym pstrykały „profilowe na facebooka” w kasku akcji oraz w kole zębatym jak żywcem wyjętym z logo „Dziewczyn na Politechniki!”, a także w kitlu „Dziewczyn do ścisłych!” oraz masce Einsteina. Ponadto wolontariuszki prowadziły żywe animacje na stoisku - zabawy i konkursy. Oczywiście do gry w wisielca wybrały terminy ze studiowanych przez siebie dziedzin – jak „ekstrapolacja”, „oscylator harmoniczny”, czy też „fenoloftaleina”. Okazało się jednak, że publiczności targów wcześniej czy później każde z nich udało się odszyfrować. Wolontariuszki pomagały w technicznej obsłudze maszynki do robienia znaczków – kilkaset osób odeszło z własnoręcznie wykonanym znaczkiem z logiem akcji lub z tekstem wymyślonym przez siebie. Jak co roku, odbyło się kilka odsłon konkursu na hasło promujące akcję. Wolontariuszki gremialnie wybierały najlepsze propozycje. Nagrodami w tym konkursie były unikalne koszulki „Dziewczyn…”, a także budzące tyle emocji – kaski. Na te ostatnie w sumie zasłużyło czterdzieści osób. Dziękujemy wolontariuszkom i wolontariuszowi oraz wszystkim zwiedzającym za niezapomniane trzy dni!

Konkurs na hasło promocyjne

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…

Wokół akcji

Idea

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadpodstawowych znacznie wzrosła.

Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju.

Głównymi elementami Kampanii są:

•  Wydarzenia Dziewczyny na politechniki! w ramach Dni Otwartych na uczelniach technicznych oraz wydarzenia Dziewczyny do ścisłych! podczas Dni Otwartych na wydziałach ścisłych uniwersytetów

Pracowniczki firm technologicznych, pracowniczki uczelni, wykładowczynie, ale także studentki i absolwentki spotykają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy, sesje speed mentoringowe – dają szansę dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych.

•  Lekcje inspiracyjne dla maturzystek

Ambasadorki z uczelni/wydziałów i firm partnerskich odwiedzają szkoły ponadpodstawowe, w których opowiadają uczennicom i uczniom dlaczego studia techniczne i ścisłe są właśnie dla nich.

•  Strefa Dziewczyny na politechniki! - podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! będzie obecna na największej konferencji dla kobiet w technologiach w Europie. Strefa pełna warsztatów, prezentacji, gier i konkursów współtworzona przez uczelnie i partnerów technologicznych, bo przecież nauka i biznes muszą iść w parze!

•  Dni Dziewczyny na politechniki! w siedzibach firm technologicznych

Uczestniczki akcji będą miały również okazję odwiedzić siedziby partnerskich firm technologicznych podczas specjalnych spotkań, na których poznają kobiety pracujące w branży - role models. Dowiedzą się czym zajmuje się firma, jak się w niej pracuje, jakie są możliwe ścieżki kariery, na jakie stanowiska prowadzą rekrutację i wiele wiele innych.

•  Kampania medialna

Ogólnopolska Kampania Informacyjna w social media mająca na celu nagłośnienie wyżej wymienionych działań i zwiększenie świadomości na temat małej ilości kobiet na kierunkach technicznych. Jej kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie Muralu 20 kwietnia 2023!

Organizatorzy