• Patronują

Program Dnia Otwartego

07 kwietnia 2022

Politechnika Krakowska swoim {Wirtualnym} Dniem Otwartym włącza się w ogólnopolską akcję „Dziewczyny na Politechniki! W związku z tym część wirtualnego dnia otwartego będzie poświęcona właśnie paniom.

Jeśli więc, Droga Maturzystko, interesują Cię studia na politechnice, ale nie jesteś pewna czy są dla Ciebie, wejdź na nasz {Wirtualny} Dzień Otwarty! W części „Siła Kobiet” przekonacie się, dlaczego nauki ścisłe nie mają płci i poznacie kobiety, które realizują swoje techniczne pasje i wybrały Politechnikę Krakowską.

W segmencie „Studia techniczne są dla dziewczyn” o stereotypach związanych z płcią porozmawiamy z Dagmarą – doktorantką z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, pracującą w zespole, który stworzył wielofunkcyjne, biozgodne i bioaktywne powłoki kompozytowe – oraz z Angeliką, która zaprojektowała samodezynfekujące się krzesło. Następnie spotkamy się z profesor Joanną Ortyl, wybitną naukowczynią z PK oraz z Joanną Szypułką z Centrum Transferu Technologii, które udowodnią, że powiedzenie „Bądź kreatywny jak kobieta!” nie jest pustym hasłem.

W ramach {Wirtualnego} Dnia Otwartego zaplanowaliśmy także inne ciekawe spotkania m.in.: z młodymi naukowcami, sportowcami i przedstawicielami kół naukowych – naszymi studentami i doktorantami. Na uczestników czekają także ciekawe konkursy z nagrodami.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

TRANSMISJA LIVE

10.00 – rozpoczęcie transmisji

KONKURSY Z NAGRODAMI

10.15 – „Oni wiedzą, jak to robić! Poznajcie naszych młodych naukowców”: Karolina Mazur i Maciej Pilch, doktoranci PK

KONKURSY Z NAGRODAMI

10.40 – „Siła Kobiet”, czyli Dziewczyny na Politechniki!

  • „Studia techniczne są dla dziewczyn”: Dagmara Słota, doktorantka z PK i Angelika Kopcińska, wynalazczyni samodezynfekującego się krzesła
  • „Bądź kreatywny, jak kobieta!”: prof. Joanna Ortyl, „Lider Innowacji” i Joanna Szypułka, CTT PK

KONKURSY Z NAGRODAMI

11.15 – „Razem zawsze łatwiej! Wspieramy naszych studentów”

  • „Rozwijaj się z nami” – możliwości naukowe dla naszych studentów
  • „Nie czekaj. Działaj!” – Samorząd Studencki PK
  • „Połącz studia z podróżowaniem” – wszystko o wymianie studenckiej
  • „Rusz się zza biurka” – kilka słów o sporcie na PK

KONKURSY Z NAGRODAMI

12.30 – „Jak żyć w Krakowie? Kilka praktycznych porad od naszych studentów”: debata

KONKURSY Z NAGRODAMI

12.50 – zakończenie

ZAPOWIEDŹ QUIZU

Przez cały czas trwania wydarzenia będzie trwał czat z pracownikami uczelni, którzy będą odpowiadać na pytania uczestników {Wirtualnego} Dnia Otwartego.

Prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

Na Politechnice Krakowskiej studiuje coraz więcej kobiet. Obecnie panie stanowią około 40% studentów na studiach I i II stopnia. Natomiast wśród osób kontynuujących naukę w Szkole Doktorskiej PK oraz na studiach III stopnia proporcje między płciami są wyrównane, a nawet kobiety stanowią na nich większość. Kobiety studiują na wszystkich kierunkach oferowanych przez Politechnikę Krakowską. Najwięcej na Wydziałach Architektury oraz Inżynierii i Technologii Chemicznej. To właśnie biotechnologia prowadzona na naszej uczelni cieszy się największym zainteresowaniem kobiet ze wszystkich kierunków nowo technologicznych w Polsce.

Cieszy nas ten trend, zmierzający do równouprawnienia wśród naszych studentów. Kobiety stanowią połowę całej populacji. Dlatego tak ważne jest, by miały swoje przedstawicielstwo w każdej dziedzinie życia, także w edukacji. Sukcesy naukowe studentek i naukowczyń z Politechniki Krakowskiej dobitnie świadczą o tym, że kobiety doskonale sobie radzą w zawodzie inżyniera, a studia techniczne to najlepszy wybór, by w przyszłości mieć dobrze płatną i dającą wiele satysfakcji pracę.


Natalia Guzik
inżynieria medyczna, IV rok

Dla typowego „biolchema”, który chciał być lekarzem, wybór politechniki był niecodziennym wyjściem. Z perspektywy czasu wiem, że jeśli miałabym cofnąć się w czasie, to moja decyzja byłaby taka sama. Gdzie można poznać anatomię człowieka równocześnie z zasadami działania maszyn? Od zawsze interesowało mnie jak coś jest zrobione i perspektywa bycia „tylko lekarzem” nie była wystarczająca. PK to też miejsce nawiązywania przyjaźni i poszerzania swoich horyzontów. Studenci mogą działać w licznych kołach naukowych, a dla amatorów sportu AZS PK przygotował bogatą ofertę dyscyplin. Osobiście od pierwszych dni na Uczelni starałam się aktywnie uczestniczyć w życiu studenckim. Chętnie zaangażowałam się w działania Samorządu Studenckiego, który z czasem stał się moją drugą rodziną. To właśnie tu poznałam świetnych ludzi, nauczyłam się zarządzać zespołem, a przy okazji robiłam coś dobrego dla innych. Mój kierunek jest bardzo popularny wśród dziewczyn, stanowią one 80% studentów.


Joanna Skowrońska

Punkt informacyjny
Politechnika Krakowska

Joanna Skowrońska
tel. 605247999
joanna.skowronska@pk.edu.pl