• Patronują

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania

Studentka II roku architektury na Politechnice Warszawskiej znalazła się na okładce kwietniowego numeru Perspektyw.

Myślała o Akademii Sztuk Pięknych – jest na Politechnice Warszawskiej i to na wydziale, na który bardzo trudno się dostać. – Wybrałam kierunek ścisły właściwie w ostatniej chwili – mówi Eliza. – Uznałam, że architektura da mi więcej możliwości na rynku pracy. Byłam w klasie humanistycznej w LO im. Batorego (w Warszawie – red.), więc przygotowując się do matury, musiałam solidnie popracować nad matematyką. Poza tym, chodziłam na kurs przygotowawczy z rysunku. Myślę, że bez takiego kursu nie ma szans, żeby zdać egzamin wstępny.

Ona zdała bez problemu, ale na pierwszym roku zdarzały się momentu prawdziwej trwogi. Musiała poradzić sobie z takimi przedmiotami jak matematyka czy mechanika. – To był trudny sprawdzian – przyznaje. – Na szczęście odkryłam w sobie wystarczające pokłady wiedzy i umiejętności z nauk ścisłych.

Nie żałuje, że chodziła do klasy humanistycznej. – Wiedza historyczna, umiejętność formułowania myśli – to jest niezbędne także architektowi – mówi. – Nie wystarczy coś dobrze zaprojektować, trzeba jeszcze umieć o tym opowiedzieć.

Po pierwszym roku uznała, że nauka i robienie projektów to zdecydowanie za mało i zaczęła działać w samorządzie studenckim. Poznała dzięki temu ludzi z innych wydziałów, zaangażowała się w organizację imprez. Niedawno na The Fiat and Furious bawiło się około 1000 studentów – wszyscy przebrani za mechaników lub kierowców rajdowych!

Plany na przyszłość? – Wybrałam architekturę, bo nie chcę się szufladkować – zastrzega Eliza. – Może będę projektować mosty, a może zajmę się architekturą wnętrz – i to jest piękne. Jeszcze nie poznałam wszystkich możliwości, jakie daje mi ten zawód.

Zapraszamy na Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn – już 22 kwietnia 2021 - online!

Wybór właściwego kierunku studiów jest decyzją, która może wpłynąć na całe życie. Możemy jednak pomóc w podjęciu tej decyzji, podczas spotkania, które organizujemy specjalnie z myślą o tegorocznych maturzystkach i maturzystach a także ich nauczycielach i edukatorach! 22 kwietnia  2021 na dedykowanej ku temu platformie online odbędzie się Dzień Otwarty pod hasłem Kierunki Przyszłości 2021. Dołączyła do nas rekordowa liczba uczelni, bo jest ich aż 20!

Więcej…

Kobiety na technologicznym oceanie

- Ponad sześć tysięcy kobiet zajmujących się technologiami i naukami ścisłymi z 52 krajów całego świata spotyka się dziś w Warszawie i wspólnie tworzy ekskluzywną grupę, która może rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się nasz świat – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjatorka Perspektywy Women in Tech Summit 2019, otwierając tę największą konferencję w Europie w obszarze nowych technologii.

Więcej…

Raport: 15 proc. studiujących na kierunkach informatycznych to kobiety

Na publicznych uczelniach technicznych kobiety stanowią 36 proc. studentów, jednak nawet na tych uczelniach częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych np. na kosmetologii. Wśród studentów kierunków informatycznych stanowią 15 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach".

Więcej…
  • Partnerzy

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania