• Patronują

Tegoroczny Dzień Otwarty przerósł oczekiwania organizatorów. 26 kwietnia w gmachu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych przy ulicy Narbutta 84 zjawiło się kilkaset przedstawicielek płci żeńskiej, chcących wziąć udział w naukowej inscenizacji i zaplanować budowę Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów CEZAMAT.

Kwiecień miesiącem poświęconym dziewczynom

Od 2008 roku kwiecień to czas, w którym jest miejsce na działania i rozmowy o edukacji technicznej i udziale kobiet w obalaniu stereotypów dotyczących podziału profesji na damskie i męskie.

Zauważyć można większą śmiałość młodych dziewczyn w podejmowaniu decyzji o dalszej nauce w ścisłych dziedzinach: „Udział w Dniu Otwartym traktuję nie tylko jako możliwość wizyty w uczelni, ale przede wszystkim, jako szansę sprawdzenia się w zadaniach, które przygotowała na tę okazje uczelnia. W tym roku są one – podobnie jak rok temu – bardzo różnorodne, ciekawe i co ważne – niebanalne” – mówi Kamila, uczennica III klasy LO w Warszawie i jedna z uczestniczek Dnia Otwartego.

Politechnika Warszawska z kobiecej perspektywy

Politechnika Warszawska od początku istnienia akcji w Polsce, czyli od 2008 roku bierze czynny udział w wydarzeniu pod hasłem: „Dziewczyny na Politechniki!”. Organizatorzy zachęcają do promowania idei towarzyszących przedsięwzięciu, walcząc ze stereotypami,   wzniecając zainteresowanie studiami inżynieryjnymi i edukacją techniczną na skalę ogólnopolską, niezależnie od płci.

Akcja jest też okazją do promowania uczelni wśród młodych ludzi w Polsce, ich rodziców, nauczycieli, władz szkół, kuratorów oświaty, środowiska akademickiego.

Dzień Otwarty – edycja 2012

Tegoroczne zadania przygotowane przez organizatorów i zaangażowanych w akcję wykładowców poszczególnych wydziałów oraz studentów – wolontariuszy, a także wspierających kampanię patronów medialnych i sponsorów, inspirowane były budową nowoczesnego ośrodka naukowego – Centrum Zaawansowanych Technologii Cezamat.

Zagadki nawiązywały do czterech modułów, ściśle kojarzonych z ośrodkiem: INNOWACJA, INTERDYSCYPLINARNOŚĆ, ZAAWANSOWANE TECHNOLOGIE, WSPÓŁPRACA NAUKA-BIZNES. Zgodnie ze znaczeniem powyższych elementów oraz ofertą kształcenia poszczególnych wydziałów, dziewczęta samodzielnie poznawały praktyczną stronę nauki w Politechnice Warszawskiej na wybranym wydziale.

Z kolei Interaktywna prezentacja przygotowana za sprawą studentów, zrzeszonych w Kołach Naukowych oraz spotkanie z jedną z laureatek prestiżowego konkursu „Dziewczyny Przyszłości” i wystawa przygotowana przez Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych, okazały się alternatywą dla tych dziewczyn, które nie brały udziału w wycieczkach wydziałowych. Zainteresowanie budził projekt pierwszego w Polsce satelity studenckiego, o którym jest bardzo głośno, ponieważ przedsięwzięcie studentów Koła Astronautycznego i Inżynierii Kosmicznej ma doniosłe znaczenie dla kosmonautyki światowej. Niemniejsze zaciekawienie wywołały roboty, konstruowane przez młodych naukowców z Koła Naukowego Robomatic. Zaciekawienie i podziw malowały się także na twarzach słuchających Pauliny Ziętek – absolwentki Politechniki Warszawskiej nagrodzonej w konkursie „Dziewczyny Przyszłości”. Utalentowana pani naukowiec zastosowała pokrycia przeciwzakrzepowych polimerów mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie polskiej protezy serca.

W tym roku wspierali nas: Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, Pracownia Twórczości i Rozwoju „Majówka”, Program 2 Telewizji Polskiej, Radio Kolor, kierunkistudiow.pl, studentnews.pl, firma Saint-Gobain oraz media studenckie Politechniki Warszawskiej: Telewizja Internetowa TVPW, Polibuda.info, Klub Filmowo-Fotograficzny „Focus”. Sponsorem tegorocznej akcji jest firma Robert Bosch.


Dziękujemy i zapraszamy za rok!

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…