Już 28 maja o godz. 12.00 odbędzie się premiera najnowszego raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy „Kobiety w Technologiach 2020”. Publikację przygotowano na podstawie wyników badań ankietowych 1000 respondentek (500 studentek kierunków technicznych i ścisłych oraz 500 profesjonalistek z branży high tech).

Raport kreśli bogaty i zniuansowany portret współczesnych profesjonalistek w branży technologicznej oraz wchodzących do tej branży studentek, pokazuje ich aspiracje oraz wyzwania, przed którymi stają. Przede wszystkim jednak, może wskazywać kierunki zmiany samego przemysłu technologicznego.

Z jednej strony wnioski są optymistyczne: kobiet w sektorze nowoczesnych technologii przybywa, coraz też śmielej to właśnie kobiety zakładają startupy lub skutecznie walczą o menedżerskie stanowiska. Z drugiej strony mamy wciąż wiele stereotypów, które przeszkadzają kobietom w równym dostępie tak do branży high tech, jak i do menadżerskich pozycji. Na porządku dziennym są seksistowskie komentarze i zachowania, z którymi muszą się mierzyć dziewczyny na uczelniach czy w firmach, nie bez znaczenia są też trudności wynikające z godzenia przez kobiety różnych ról (macierzyństwo i życie zawodowe).
–  Niestety kobiet w działach technologicznych wciąż dotyka zjawisko tzw. „szklanego sufitu” – mówi Joanna Zdulska, menadżerka z obszaru cyberbezpieczeństwa,  Citi Solution Center – To się jednak zmienia w czasie. Zawdzięczać to możemy tym wszystkim kobietom, które mimo niesprzyjających warunków nie poddają się, zdobywają nowe doświadczenia i pracują w zawodach jeszcze kilka lat temu uznawanych za „typowo męskie”.

Tymczasem „problem” kobiet w sektorze IT & TECH nie jest kwestią, z jaką mierzyć się muszą dziś same kobiety – to bariera rozwoju całej gospodarki, niedostatek kobiet w branży high tech przynosi bowiem straty finansowe w miliardach euro. Dlatego raport „Kobiety w Technologiach 2020” jest tak istotnym dokumentem – dostarcza wiedzy na temat problemów, jakie obecnie widzą same kobiety w kontekście równego dostępu do kształcenia technicznego i ścisłego oraz do pracy w sektorze nowoczesnych technologii.

W raporcie poruszono m.in. zagadnienia:

  • źródeł zainteresowania naukami z dziedziny STEM (techniczne i ścisłe) i genezy wyboru branży high tech jako ścieżki kariery;
  • atmosfery wokół obecności kobiet na kierunkach ścisłych i technicznych na uczelniach oraz w firmach zdominowanych liczbowo przez mężczyzn;
  • planowania kariery zawodowej i barier, z jakimi stykają się kobiety na swojej zawodowej drodze (nierówność płac, syndrom oszustki, szklany sufit, macierzyństwo);
  • awansu zawodowego kobiet w branży high tech i gotowości do zakładania startupów;
  • kobiecej solidarności i skłonności do udzielania wsparcia innym kobietom w wejściu do branży high tech.

Raport powstał dzięki współpracy z Citi Foundation i Fundacją Kronenberga w ramach projektu akceleracji kobiecych startupów tech/science „Shesnnovation Academy” (www.shensnovation.pl).

Premiera Raportu odbędzie się 28 maja o 12.00 online, na platformie HOPIN.

Kontakt dla mediów i akredytacje:
Joanna Maraszek,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
tel. 795 633 400

Nowa formuła DNP/DDŚ: działamy lokalnie, angażujemy społeczność i odwiedzamy szkoły!

Rusza 16. Kampania Dziewczyny na politechniki! / Dziewczyny do ścisłych! - zainicjowana w 2007 roku przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy - to pionierski i zarazem największy projekt edukacyjny promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem kampanii jest nie tylko zwiększenie udziału kobiet w naukach inżynieryjno-technicznych, ale także przełamywanie stereotypów w myśleniu o “męskich” i “kobiecych” kierunkach studiów, zawodach czy dziedzinach gospodarki. 

Więcej…

Studia, które niosą nadzieję na przyszłość

Choć pandemiczny rok stanowił dla nas wszystkich ogromne wyzwanie i przyniósł wiele problemów, to jednocześnie przyczynił się do przyspieszenia rozwoju technologicznego świata – mówiła dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, otwierając 22 kwietnia Ogólnopolski Dzień Otwarty online pod hasłem Kierunki przyszłości 2021.

Więcej…

Perspektywy Women in Tech na Campusie Polska Przyszłości

Za nami niesamowicie emocjonujący weekend - 27-30.08 Perspektywy Women in Tech zostały zaproszone do Kortowa na Campus Polska Przyszłości. Było to wydarzenie mające na celu dialog i przestrzeń do rozwoju młodych ludzi, którzy chcą mieć wpływ na przyszłość kraju. Perspektywy poprowadziły na Campusie dwa warsztaty na temat przywództwa kobiet oraz kariery w technologiach.

Więcej…