• Patronują

Chłopcy, podobnie jak dziewczyny, również nie uwzględniają wszystkich możliwości myśląc o swoim przyszłym zawodzie. Potrzebują, aby pomagać im w podejmowaniu decyzji i rozmawiać z nimi o przyszłości z takiej perspektywy, jaka nie przychodziła im dotąd do głowy - dotyczącej ich zainteresowań, zdolności, aspiracji edukacyjnych i życiowych, potencjału intelektualnego.

Szkoły zastanawiają się, jak zorganizować czas dla chłopców, kiedy ich koleżanki uczestniczą w akcji Dziewczyny na politechniki!. Można zachęcać instytucje i organizacje do wspierania wyborów różnorodnych zawodów oraz rozwijania wśród młodych mężczyzn kompetencji społecznych. Podpowiadamy, jaką formę zajęć można zaproponować szkole:

  1. Zorganizujcie badanie swoich predyspozycji zawodowych połączone ze spotkaniem z osobą zajmującą się doradztwem w tym zakresie
  2. Przygotujcie dyskusję na temat tego, dlaczego chłopcy rzadko biorą pod uwagę, że mogliby pracować w zawodach sfeminizowanych takich jak: pielęgniarz, stomatolog, farmaceuta, bibliotekarz itp. Zastanówcie się, jak mogliby się w nich odnaleźć i jakimi wykazać umiejętnościami.
  3. Zorganizujcie dla chłopców wizytę w interesującej, nowoczesnej firmie, poinformujcie o możliwości odbycia tam praktyk/ zaproście młodego pracownika takiej firmy do szkoły na spotkanie.
  4. Przygotujcie rozmowę, jak pokazywane są w szkolnych podręcznikach role kobiet i mężczyzn – jak często mężczyźni opiekują się innymi ludźmi albo gotują obiady, a dziewczynki z ich mamami w tym czasie kleją model samolotu? Zastanówcie się, dlaczego tak jest.
  5. Zaproście do szkoły psychologa albo socjologa, który specjalizuje się w takiej dziedzinie jak „Gender” czy „Kultura a płeć”, który w przystępny sposób opowie o tradycyjnym traktowaniu każdej płci i o tym, co by się stało, gdyby te role odwrócić.
  6. Przygotujcie referat na podstawie wybranej książki (np. „Jak wychowywać chłopców”), który potem wspólnie omówicie.

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…