W czwartek 11 kwietnia już po raz dwunasty odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn na naszych partnerskich uczelniach technicznych. 16 uczelni przygotowało na ten dzień specjalny program. Wykładowczynie, doktorki, naukowczynie, a także studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Celem jest pokazanie, że jest to cudowna przestrzeń do rozwoju i budowania swojej przyszłości.

Uczennice zostaną zaproszone na wiele ciekawych warsztatów i wykładów, między innymi:

  • Bądź zero waste! Wyrzuć foliówkę - zrób woskowijkę. Pokażemy jak łatwo można zastąpić folię i plastik i w ciągu kilku minut zrobić wielorazową owijkę (Politechnika Poznańska)
  • Robotyka jest Kobietą! Warsztaty. Zawsze wydawało Ci się, że robotyka to męskie zajęcie? A może marzysz o skonstruowaniu i zaprogramowaniu własnego robota? Na tych warsztatach przekonasz się, że to zadanie nie tylko dla naukowców. Sama zbudujesz i zaprogramujesz robota, który będzie miał przed sobą zadanie specjalne: wygrać bitwę (Politechnika Poznańska)
  • Biometria, czyli co inteligentne maszyny są w stanie odczytać z naszej twarzy? (Politechnika Białostocka)
  • Zrób to sam – zbuduj detektor cząstek – domowe laboratorium fizyczne (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)
  • Druk 3D – drukowanie z tworzyw sztucznych m.in. elementów układu kostno-szkieletowego i pokaz wydrukowanych elementów z hydrożelu (Politechnika Łódzka)

Poza tym będzie to okazja do zobaczenia skonstruowanych przez studentów łazików marsjańskich, bolidów, a także zgłębienia tajników chemicznych eksperymentów i programowania. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym pracuje się na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą "pierwiastka męskiego".

W Częstochowie, Gliwicach, Opolu i Poznaniu dodatkową sportową atrakcją będzie coroczny Bieg w Kasku - najszybsze dziewczyny otrzymają atrakcyjne nagrody.

Serdecznie zapraszamy wszystkie uczennice szkół średnich zainteresowanie udziałem w dniu otwartym do rejestracji: http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/rejestracja/dla-dziewczyn

Wciąż za mało kobiet w STEM. Premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2023” Perspektyw i OPI-PIB

Tylko 35% wszystkich studentów publicznych uczelni technicznych to kobiety, ale są kierunki (np. automatyka i robotyka przemysłowa), na których studentek jest mniej niż 5%! Dlatego Fundacja Edukacyjna Perspektywy konsekwentnie od 15 lat inspiruje dziewczyny do wybierania kierunków technicznych i ścisłych oraz do szturmowania branży nowych technologii tak, by można było mówić o harmonijnym i równościowym rozwoju świata.

Więcej…

Nowa formuła DNP/DDŚ: działamy lokalnie, angażujemy społeczność i odwiedzamy szkoły!

Rusza 16. Kampania Dziewczyny na politechniki! / Dziewczyny do ścisłych! - zainicjowana w 2007 roku przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy - to pionierski i zarazem największy projekt edukacyjny promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem kampanii jest nie tylko zwiększenie udziału kobiet w naukach inżynieryjno-technicznych, ale także przełamywanie stereotypów w myśleniu o “męskich” i “kobiecych” kierunkach studiów, zawodach czy dziedzinach gospodarki. 

Więcej…

Studia, które niosą nadzieję na przyszłość

Choć pandemiczny rok stanowił dla nas wszystkich ogromne wyzwanie i przyniósł wiele problemów, to jednocześnie przyczynił się do przyspieszenia rozwoju technologicznego świata – mówiła dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, otwierając 22 kwietnia Ogólnopolski Dzień Otwarty online pod hasłem Kierunki przyszłości 2021.

Więcej…