W dniach 26- 30 czerwca Fundacja Edukacyjna Perspektywa wraz z organizacjami z państw Wyszehradzkich (Czechy, Słowacja i Węgry) zorganizowały obóz dla 40 dziewczyn w wieku 17-19 lat, które wiążą swoją przyszłość z obszarem STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics ).

Z każdego państwa spośród kilkudziesięciu zgłoszeń zostało wybranych po 10 dziewczyn, które pojechały na 5 dniowy obóz do Budapesztu.

Grupa polska  spotkała się 26 czerwca na lotnisku w Warszawie im. F. Chopina, gdzie zaczęła swoją wielką przygodę! Dziewczyny z całej Polski wyleciały ze świetnymi humorami i zapałem do pracy nad koncepcją Miasta Przyszłości. Warsztaty rozpoczęły się już tego samego dnia, dziewczyny z czterech państw zostały podzielone na grupy międzynarodowe i przystąpiły do pracy. Stanęły przed wyzwaniem stworzenia uniwersalnego miasta przyszłości – ekologicznego, nowoczesnego, estetycznego. Od pierwszego dnia  miały mnóstwo pomysłów! Zostały przeszkolone z programowania, użycia drukarek laserowych, 3D oraz z pożytkowania wszystkich, zaawansowanych sprzętów i akcesoriów, które udostępnił dla nich organizator - "Makerspace". 

V4 STEM CAMP to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka! Każda z dziewczyn drukowała 3D oraz laserowo, każda projektowała, tworzyła, programowała. Każdego dnia powstawały nowe projekty, budynki, rozwiązania. W czwartek wieczorem zaprezentowany został ostateczny projekt wielkiego, nowoczesnego miasta przyszłości. Po 5 dniach inspiracji, integracji oraz intensywnego tworzenia nadszedł czas wyjazdu. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy piękny Budapeszt.

V4 STEM Camp to projekt, który nie tylko połączył dziewczyny związane z obszarem ze STEM, ale także uświadomił uczestniczkom, jak nowe technologie zmieniają nasze życie i otwierają przed nami nowe możliwości. Dla organizatorów było także ważne, aby obywatelki państw z grupy Wyszehradzkiej mogły się lepiej poznać i zintegrować. Dziewczyny wróciły z obozu nie tylko zainspirowane, ale też z nowymi znajomościami, które, mamy nadzieje, że przetrwają na długi czas!

Fundacja Edukacyjna Perspektywy była współorganizatorem i partnerem projektu.

Wciąż za mało kobiet w STEM. Premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2023” Perspektyw i OPI-PIB

Tylko 35% wszystkich studentów publicznych uczelni technicznych to kobiety, ale są kierunki (np. automatyka i robotyka przemysłowa), na których studentek jest mniej niż 5%! Dlatego Fundacja Edukacyjna Perspektywy konsekwentnie od 15 lat inspiruje dziewczyny do wybierania kierunków technicznych i ścisłych oraz do szturmowania branży nowych technologii tak, by można było mówić o harmonijnym i równościowym rozwoju świata.

Więcej…

Nowa formuła DNP/DDŚ: działamy lokalnie, angażujemy społeczność i odwiedzamy szkoły!

Rusza 16. Kampania Dziewczyny na politechniki! / Dziewczyny do ścisłych! - zainicjowana w 2007 roku przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy - to pionierski i zarazem największy projekt edukacyjny promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem kampanii jest nie tylko zwiększenie udziału kobiet w naukach inżynieryjno-technicznych, ale także przełamywanie stereotypów w myśleniu o “męskich” i “kobiecych” kierunkach studiów, zawodach czy dziedzinach gospodarki. 

Więcej…

Studia, które niosą nadzieję na przyszłość

Choć pandemiczny rok stanowił dla nas wszystkich ogromne wyzwanie i przyniósł wiele problemów, to jednocześnie przyczynił się do przyspieszenia rozwoju technologicznego świata – mówiła dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, otwierając 22 kwietnia Ogólnopolski Dzień Otwarty online pod hasłem Kierunki przyszłości 2021.

Więcej…