• Patronują

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania

O studiowaniu kierunków ścisłych, perspektywach dla ich absolwentek i umiejętnym wybieraniu... męża mówi profesor Agnieszka Zalewska, przewodnicząca Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

Wybierz to, co Cię NAPRAWDĘ interesuje

Studiowanie na kierunku ścisłym warto rozważyć –zresztą tak jak w przypadku wyboru każdego innego kierunku studiów – jeśli ten kierunek naprawdę nas interesuje. Potem nie raz trzeba będzie solidnie nad czymś popracować, rezygnując z innych przyjemności, więc ważne jest, aby praca dawała radość, a nie była drogą przez mękę. No i trzeba jednak realistycznie ocenić swoje zdolności. Jeśli matematyka czy fizyka idzie komuś bardzo trudno, mimo dobrego nauczyciela, to lepiej nie wybierać studiów na kierunkach ścisłych. Jeśli jednak spełnione są oba warunki, czyli jest prawdziwe zainteresowanie i zdolności, to rokuje to dobrze na przyszłość i warto takie studia podjąć.

Kierunki ścisłe wymagają od studiującego nie tylko zdolności, ale też ogromnej pracowitości i systematyczności. To cechy, które generalnie sprzyjają osiągnięciu sukcesu...

Można zmarnować niewątpliwe zdolności, jeśli nie będą one podparte solidną pracą. Rozwój nauki i technologii jest teraz tak szybki, że trzeba dużo się nauczyć na wstępie, aby zacząć mieć rozsądny własny wkład. Choć dla pracy naukowej bardzo istotne jest trafienie do dobrego zespołu, to osobisty postęp człowieka zależy przede wszystkim od jego indywidualnej pracy. Przekonałam się nie raz, że ogromnie ważna jest umiejętność wykonania dużej ilości pracy w krótkim czasie, jeśli sytuacja tego wymaga. Często przecież pracujemy w warunkach konkurencji lub praca z aparaturą wymusza określone terminy. W ostatecznym rachunku ten wysiłek się opłaca, bo cenimy sobie sukcesy osiągnięte naszą pracą i talentem. No i ta ogromna radość, że coś udało się odkryć lub zrozumieć!

To nieprawda, że prawdziwe sukcesy naukowe odnoszą tylko kobiety, które dla pracy są gotowe zrezygnować z rodziny.

Ponieważ czwórka moich dorosłych już dzieci to bardzo wartościowi ludzie, a zawodowo też to i owo zrobiłam, to chyba mogę powiedzieć, że udało mi się połączyć życie rodzinne z zawodowym. Obie te dziedziny uważałam za bardzo ważne, więc miałam bardzo silną motywację, aby podwójnie ciężko pracować i włożyć wysiłek w dobrą organizację pracy, czego to połączenie wymagało. Bardzo istotne było wyjście za mąż za wybitnego fizyka, który rozumiał specyfikę mojej pracy i popierał mój rozwój zawodowy, a także miał duży wpływ na wychowanie naszych dzieci. Tu nasuwa mi się ogólniejsza obserwacja – w moim otoczeniu jest wiele kobiet o wspaniałych osiągnięciach zawodowych i zupełnie normalnym życiu rodzinnym, co na ogół łączy się z faktem, że mąż także ma duże osiągnięcia zawodowe i zajmuje się pracą naukową. Stąd rada dla dziewcząt – nie bójcie się wybierać nauk ścisłych, jeśli Was interesują, i starannie wybierajcie męża, jeśli chcecie łączyć życie zawodowe z rodzinnym.

Kariera naukowa to tylko jedna z dróg, jaką może wybrać absolwent kierunku ścisłego.

Ogólnie rzecz ujmując, studia na kierunkach ścisłych uczą, a w każdym razie powinny uczyć, logicznego myślenia, posługiwania się pojęciami abstrakcyjnymi

i aparatem matematycznym, umiejętności dokonywania syntezy, poszukiwania optymalnych rozwiązań problemów dla złożonych zestawów danych, a także znajomości chociażby podstaw metod numerycznych i systemów komputerowych. To już jest całkiem dobre wyposażenie, a do tego dochodzą jeszcze umiejętności specyficzne dla matematyki, fizyki czy informatyki. Absolwenci informatyki mogą przebierać w propozycjach zatrudnienia, bo w dobie powszechnej informatyzacji to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów.

Absolwenci fizyki na ogół dodatkowo wynoszą ze studiów umiejętność obsługi aparatury, statystycznej analizy danych pomiarowych oraz pracy w zespołach między-narodowych. To daje dobry start do pracy w przemyśle, szczególnie tam, gdzie potrzeba wprowadzania innowacji. Nie znam danych na temat zatrudnienia absolwentów matematyki, ale wiem z obserwacji bliskiego otoczenia, że matematycy z powodzeniem konkurują z absolwentami studiów ekonomicznych do zatrudnienia w bankach, firmach ubezpieczeniowych czy aktuaryjnych. Wydaje mi się jednak, że wartość absolwenta fizyki czy matematyki na rynku pracy znacząco wzrasta, jeśli dodatkowo zrobi doktorat.

Prof. dr hab. Agnieszka Zalewska jest od 1 stycznia 2013 r. przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, jest kierownikiem Zakładu Neutrin i Ciemnej Materii.

3 kwietnia  2014 r Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn na Wydziałach Ścisłych

 

Już 3 kwietnia br. na sześciu wydziałach czterech uniwersytetów odbędzie się Dzień Otwarty – Dziewczyny do ścisłych. Uczelnie przygotowały bogaty program spotkań.

Na maturzystki czekają:

Zapraszamy do rejestracji na spotkania.

Zapraszamy na Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn – już 22 kwietnia 2021 - online!

Wybór właściwego kierunku studiów jest decyzją, która może wpłynąć na całe życie. Możemy jednak pomóc w podjęciu tej decyzji, podczas spotkania, które organizujemy specjalnie z myślą o tegorocznych maturzystkach i maturzystach a także ich nauczycielach i edukatorach! 22 kwietnia  2021 na dedykowanej ku temu platformie online odbędzie się Dzień Otwarty pod hasłem Kierunki Przyszłości 2021. Dołączyła do nas rekordowa liczba uczelni, bo jest ich aż 20!

Więcej…

Kobiety na technologicznym oceanie

- Ponad sześć tysięcy kobiet zajmujących się technologiami i naukami ścisłymi z 52 krajów całego świata spotyka się dziś w Warszawie i wspólnie tworzy ekskluzywną grupę, która może rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się nasz świat – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjatorka Perspektywy Women in Tech Summit 2019, otwierając tę największą konferencję w Europie w obszarze nowych technologii.

Więcej…

Raport: 15 proc. studiujących na kierunkach informatycznych to kobiety

Na publicznych uczelniach technicznych kobiety stanowią 36 proc. studentów, jednak nawet na tych uczelniach częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych np. na kosmetologii. Wśród studentów kierunków informatycznych stanowią 15 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach".

Więcej…
  • Partnerzy

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania