• Patronują

PATRONAT

Uczelnie

Politechnika Łódzka
Politechnika Krakowska
Politechnika Poznańska
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Politechnika Śląska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Politechnika Koszalińska
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Gdański - Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki
Uniwersytet Mikołaja Kopernika - Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki
Uniwersytet Warszawski Wydział Chemii

Partner merytoryczny

Partner medialny

Akcje Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! zostały objęte patronatem honorowym Prof. dr hab. Leny Kolarskiej-Bobińskiej - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Znamy dane z raportu „Kobiety na politechnikach 2026” Perspektyw i OPI

Opublikowany 30 kwietnia raport Kobiety na politechnikach 2026 dowodzi, że szkolnictwo wyższe w Polsce wciąż boryka się z problemem niezróżnicowania pod względem płci. Na uczelniach technicznych nadal istnieją kierunki, na których studiują wyłącznie i prawie wyłącznie mężczyźni oraz takie, na których studiują prawie wyłącznie kobiety. Potwierdza to, że wybory edukacyjne młodych ludzi nadal w dużej mierze podążają za utrwalonymi wzorcami społecznymi i stereotypami dotyczącymi ról zawodowych.

Więcej…

Wsparcie dla kobiet w STEM wciąż potrzebne! Premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2026” Perspektyw i OPI

Zgodnie z najnowszymi danymi z raportu „Kobiety na politechnikach 2026” w roku akademickim 2024/2025 udział kobiet wśród osób studiujących na publicznych uczelniach technicznych wyniósł 32,4% (w 2019 roku było to 34,4%). Dane z raportu przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy pokazują, że szkolnictwo wyższe w Polsce wciąż boryka się z problemem niezróżnicowania pod względem płci. Premiera raportu już 30 kwietnia o godz. 10.30 w Centrum Prasowym PAP (ul. Bracka 6/8 Warszawa).

Więcej…

Trójka patronem medialnym kampanii!

Jesteśmy podekscytowani faktem, że w 2026 roku kampanii Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! patronuje radiowa Trójka. Dzięki temu informacja o prowadzonych od 19 lat działaniach, dla których motorem pozostaje idea promowania STEM wśród kobiet i wzmacniania obecności kobiet w dziedzinach tradycyjnie uznawanych za męskie, zyskuje możliwość jeszcze szerszego dotarcia do kandydatek i kandydatów na studia.

Więcej…

Wokół akcji

Idea

Kampania Dziewczyny na Politechniki! i Dziewczyny do Ścisłych! to pionierski i największy w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet. Idea projektu narodziła się w 2006 roku i od tego czasu realnie wpływa na wzrost zainteresowania studiami technicznymi wśród uczennic szkół ponadpodstawowych.

Dziewczyny na Politechniki! oraz jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do Ścisłych! – to inicjatywy realizowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Ich celem jest przełamywanie stereotypów oraz inspirowanie młodych kobiet do wyboru ścieżek edukacyjnych i zawodowych w obszarach STEM. W obliczu dynamicznego rozwoju technologii i rosnącej roli innowacji, udział kobiet w tych dziedzinach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości gospodarki i społeczeństwa.

Ważnym elementem tegorocznej edycji jest premiera raportu „Kobiety na Politechnikach 2026”, która odbędzie się 29 kwietnia 2026 roku.

Główne elementy Kampanii:

  • Ambasadorki Kampanii

Każda uczelnia biorąca udział w kampanii posiada swoje Ambasadorki – wybitne studentki kierunków technicznych, ścisłych i informatycznych. Są one twarzami kampanii, inspirują młodsze koleżanki oraz dzielą się swoimi doświadczeniami edukacyjnymi i zawodowymi.

  • Wydarzenia „Dziewczyny na Politechniki!” i „Dziewczyny do Ścisłych!”

Realizowane w ramach dni otwartych uczelni technicznych i wydziałów ścisłych, podczas których uczennice mogą poznać kierunki studiów, odwiedzić laboratoria oraz wziąć udział w warsztatach, prezentacjach i spotkaniach z ekspertkami i ekspertami.

  • Lekcje inspiracyjne dla maturzystek

Ambasadorki kampanii – studentki, absolwentki oraz przedstawicielki firm technologicznych – odwiedzają szkoły, dzieląc się swoimi doświadczeniami i zachęcając do wyboru kierunków ścisłych i technicznych.

  • Strefa Dziewczyny na Politechniki! podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2026

Obecność kampanii na największej konferencji dla kobiet w technologiach w Europie. Strefa oferuje warsztaty, prezentacje, spotkania mentoringowe oraz aktywności współtworzone z partnerami i uczelniami.

  • Wizyty w firmach technologicznych

Uczestniczki mają możliwość poznania środowiska pracy w branży IT i nowych technologii, spotkań z ekspertami oraz poznania ścieżek kariery i procesów rekrutacyjnych.

  • Kampania medialna

Ogólnopolska kampania informacyjna prowadzona w mediach i social mediach, zwiększająca świadomość na temat obecności kobiet w naukach ścisłych i technicznych oraz promująca role models i historie sukcesu. Partnerem medialnym kampanii jest Radio Trójka.

  • Jubileusz 20-lecia Kampanii

W 2027 roku Kampania będzie obchodzić swoje 20-lecie, co stanowi ważny moment podsumowania dotychczasowych działań oraz dalszego wzmacniania jej wpływu na rozwój kobiet w obszarach STEM.

Organizatorzy