• Patronują

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania

Program

14 kwietnia 2018r.

ul. Pasteura 5, Warszawa

Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

Dzień Otwarty Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego (DOKO)

Dzień Otwarty Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego, sobota 14 kwietnia 2018 wspólne przedsięwzięcie wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz CeNT, ŚLCJ, CNBCh, Kolegium MISMaP i MSOŚ.

Startujemy o godz. 11:00 na Wydziale Fizyki UW przy ul. Pasteura 5

Jak skomunikować się z komputerem bez używania mięśni, z pomocą lasera zbadać grafen, zbudować czujnik smogu, wyizolować DNA z bakterii, rozpoznać meteoryt wśród zwykłych kamieni, określić wiek wina metodami fizyki jądrowej?

Dla zainteresowanych naukami matematyczno-przyrodniczymi warsztaty w laboratoriach, wykłady popularnonaukowe, pokazy, stoiska informacyjne wydziałów. Nie zabraknie też nauki poprzez zabawę – naukowy escape room i salon gier planszowych dostarczą nie tylko naukowych wrażeń.

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który po raz kolejny bierze udział w akcji Dziewczyny do ścisłych przygotowuje oczywiście też coś specjalnego dla dziewczyn. Szukajcie informacji na stronie wydarzenia – doko.mimuw.edu.pl oraz na facebook.com/DOKOUW

Dr hab. Krzysztof Turzyński, prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Nauka nie ma płci. Dlatego dziś Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego jest miejscem przyjaznym również dla studentów-mężczyzn – i panowie chętnie wybierają oferowane przez nas kierunki studiów, stanowiąc około połowy uczestników studiów. Widzę, że na Wydziale Fizyki panowie czują się bardzo dobrze i świetnie radzą sobie zarówno na tradycyjnych kierunkach studiów, jakimi są fizyka czy astronomia, jak i na nowych, interdyscyplinarnych kierunkach: zastosowania fizyki w biologii i medycynie, inżynieria nanostruktur czy geofizyka w geologii. Nawet na kierunki, które od początku ich prowadzenia były bardzo sfeminizowane, takie jak europejskie studia optyki okularowej i optometrii, udaje się rekrutować coraz więcej panów. Wybierając studia związane z naukami ścisłymi, zarówno studentki, jak i studenci doskonale wiedzą, że takie kształcenie przygotowuje ich w najlepszy sposób do czekających ich w życiu wyzwań i zapewnia swobodę wyboru dalszej drogi zawodowej.


Zofia Kaczmarek
studentka I roku astronomii

Astronomia zawsze przemawiała do mojej wyobraźni. Już podczas pierwszych obserwacji przez lornetkę czułam, jakie to niesamowite zadanie: obserwować i próbować zrozumieć tak dalekie, ogromne i egzotyczne obiekty! To dzięki tej pasji moje życie stało się kolorowe, pełne przygód i podróży.

Do Obserwatorium Astronomicznego UW trafiłam już w liceum – na staż badawczy poświęcony czarnym dziurom – i od razu wiedziałam, że chcę tam wrócić. To ogromnie przyjazne i inspirujące miejsce, w którym szybko można zaangażować się w projekty naukowe. Studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego okazały się dla mnie bardzo rozwijające, a moje koleżanki i koledzy z uczelni to prawdziwi pasjonaci, zajmujący się najróżniejszymi gałęziami fizyki.


 • Partnerzy

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania