• Patronują

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania

Program

16 marca, w godz. 13-14

Czy tablica Mendelejewa jest skończona? A co to w ogóle jest nieskończoność? Co kryje w środku kryształ, a co małż? Skąd wiadomo, że program komputerowy działa poprawnie? Co to jest ditizon? – to tylko niektóre z pytań, z którymi możesz zmierzyć się podczas DNIA ODKRYWCÓW KAMPUSU OCHOTA Uniwersytetu Warszawskiego (DOKO). Nie zabraknie nauki poprzez doświadczenie i zabawę – na dociekliwych czekają naukowe Pokoje Odkrywców, na precyzyjnych dyktando naukowe, któremu patronuje prof. Jerzy Bralczyk, a na spragnionych estetycznych wrażeń - pokaz doświadczeń chemicznych w ciemności!

To już piąta edycja DOKO. W tym roku odbędzie się w sobotę 16 marca, start o godz. 11:00 w budynku Wydziału Fizyki przy ul. Ludwika Pasteura 5. Szczególnie gorąco zapraszamy na tegoroczną nowość - panel interdyscyplinarny Alicja w krainie nauki, poprowadzony przez przedstawicieli pięciu wydziałów z Kampusu Ochota: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki.

Dzień Odkrywców to wyjątkowa okazja na obejrzenie „od kuchni” Kampusu Ochota, porozmawianie ze studentami i dziekanami pięciu wydziałów oraz poznanie innych jednostek naukowych z terenu Kampusu: Centrum Nowych Technologii, Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Kolegium MISMaP i MSOŚ. Młodzież zainteresowana studiowaniem na Kampusie będzie mogła uzyskać wszelkie informacje z pierwszej ręki - studenci i pracownicy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem!

Zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach, pokazach oraz wykładach popularnonaukowych. Warto zawczasu zapoznać się z programem i wybrać najciekawsze naukowe atrakcje (na część zajęć obowiązują zapisy).

Ramowy program:

 • 11:00 – 12:00 - panel interdyscyplinarny Alicja w krainie nauki
 • 12:15 – 13:00 - dyktando naukowe (z nagrodami!)
 • 12:15 – 16:00 - wykłady popularnonaukowe, warsztaty w laboratoriach, pokazy, naukowe Pokoje Odkrywców, stoiska jednostek naukowych …
 • 16:15-17:00 Podwieczorek u Szalonego Kapelusznika - pokaz reakcji chemicznych w ciemności

Program szczegółowy, zapisy na zajęcia i aktualności znajdują się na stronie wydarzenia doko.mimuw.edu.pl i na facebook.com/DOKOUW

Kontakt:
doko@mimuw.edu.pl
Paulina Szymańska-Rożek
Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW
Tel. 22 55 44 222

Agata Meissner
Wydział Fizyki UW
Tel. 22 55 32 573

Dr hab. Krzysztof Turzyński, prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Nauka nie ma płci. Dlatego dziś Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego jest miejscem przyjaznym również dla studentów-mężczyzn – i panowie chętnie wybierają oferowane przez nas kierunki studiów, stanowiąc około połowy uczestników studiów. Widzę, że na Wydziale Fizyki panowie czują się bardzo dobrze i świetnie radzą sobie zarówno na tradycyjnych kierunkach studiów, jakimi są fizyka czy astronomia, jak i na nowych, interdyscyplinarnych kierunkach: zastosowania fizyki w biologii medycynie czy inżynieria nanostruktur.

Nawet na kierunki, które od początku ich prowadzenia były bardzo sfeminizowane, takie jak europejskie studia optyki okularowej i optometrii, udaje się rekrutować coraz więcej panów. Wybierając studia związane z naukami ścisłymi, zarówno studentki, jak i studenci doskonale wiedzą, że takie kształcenie przygotowuje ich w najlepszy sposób do czekających ich w życiu wyzwań i zapewnia swobodę wyboru dalszej drogi zawodowej.


Beata Goźlińska
V rok na kierunku Zastosowania fizyki w biologii i medycynie, spec. Projektowanie molekularne i bioinformatyka na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Od roku łączę studiowanie z pracą programistki oraz wieloma dodatkowymi projektami związanymi z informatyką i jej zastosowaniem w różnych dziedzinach nauki - od astronomii po tematy prawnicze. Obecnie, w ramach pracy magisterskiej, zajmuję się również komputerowym projektowaniem leku, który bezpośrednio oddziałuje na białka związane m.in. z procesami tworzenia przerzutów przez nowotwory złośliwe. Interdyscyplinarne i ścisłe studia dały mi prawdziwy ogrom możliwości. Interdyscyplinarność pozwoliła mi zetknąć się z wieloma dziedzinami i odnaleźć tę, w której czuję się najlepiej. Ukierunkowanie na ścisłe dziedziny pomogło mi za to rozwinąć umiejętność szybkiego uczenia się nowych rzeczy, co błyskawicznie zauważają i doceniają pracodawcy. Najbardziej jednak doceniam wsparcie inspirujących ludzi, z jakimi spotkałam się w trakcie studiów. Dzięki nim czuję ogromną motywację do działania i rozwoju. Teraz zawsze żałuję, że doba ma jedynie 24 godziny!


Agata Meissner

Punkt informacyjny
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Agata Meissner
tel. 22 553 25 73
agata.meissner@fuw.edu.pl

 • Partnerzy

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania