• Patronują

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania

Program

19 kwietnia 2018r.

Instytut Fizyki, ul. Grudziądzka 5, 87-100 Toruń


REJESTRACJA I DODATKOWE INFORMACJE:

https://www.fizyka.umk.pl/szkoly/dziewczyny-do-scislych


BLOK INFORMACYJNY

11:00-11:30

Prezentacja oferty edukacyjnej i stypendialnej WFAiIS UMK w Toruniu,

11:40 – 12:10

sponsoringu, sukcesów studentów oraz możliwości rozwoju dalszej kariery zawodowej i naukowej

10:00 – 14:15

Rozmowy ze studentkami i studentami WFAiIS UMK w Toruniu
Studentki i studenci będą opowiadać czego uczą się na swoich kierunkach studiów, jakie mają możliwości rozwoju swoich zainteresowań naukowych oraz zawodowych, jak studiuje się na WFAiIS. W nieformalnej atmosferze będą odpowiadać na pytania dotyczące studiów i życia studenckiego.

WARSZTATY, POKAZY, ZWIEDZANIE LABORATORIÓW

10:00 - 11:00

Warsztaty domowej astronomii

12:10 – 14:15

Organizatorzy: Koło Naukowe Studentów Astronomii
W czasie warsztatów studenci astronomii z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pokażą jak w łatwy i szybki sposób można wykonać domowy spektroskop, czyli przyrząd do otrzymywania widm promieniowania świetlnego. Przy użyciu własnoręcznie stworzonego spektroskopu przyjrzymy się widmom różnego typu żarówek oraz Słońca. Podczas drugiej części warsztatów zbudujemy domowe astrolabium, dzięki któremu będziemy mogli wyznaczyć wysokość ciał niebieskich nad horyzontem. Takim przyrządem posługiwał się sam Mikołaj Kopernik – rodowity Torunianin oraz patron naszego Uniwersytetu.

10:00 - 11:00

Zrób to sam – warsztaty z budowy detektora cząstek

12:10 – 14:15

Organizatorzy: Koło Naukowe Studentów Fizyki
Nowoczesne i skomplikowane teorie fizyczne najczęściej wymagają drogich i zaawansowanych przyrządów eksperymentalnych. Te warsztaty pokazują, że nie zawsze musi tak być, a fizyka jest dostępna dla każdego. Odrobina cierpliwości i trochę materiałów pozwoli obserwować rzeczy niedostępne na co dzień naszym oczom. Poczuj się jak prawdziwy fizyk podczas badania trajektorii cząstek przelatujących w każdej chwili przez naszą atmosferę, dzięki budowie komory mgłowej – prostego detektora z wykorzystaniem alkoholu i suchego lodu.

10:00 - 11:00

Roboty – ruch w czasie i przestrzeni

12:10 – 14:15

Organizatorzy: Techniczne Koło Naukowe
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zobaczyć różne rodzaje robotów wykonanych i oprogramowanych przez studentów naszej uczelni, między innymi robota balansującego, fotel inwalidzki sterowany za pomocą manipulatora drążkowego czy mobilną platformę poruszającą się na kołach typu mecanum. Dodatkowo każdy z uczestników będzie mógł spróbować swoich sił w sterowaniu robotów i posłuchać jak one powstają.

10:00 - 11:00

Warsztaty z optyki, czyli „ujarzmianie” światła

12:10 – 14:15

Organizatorzy: Doktoranci IF UMK
W czasie warsztatów zademonstrujemy m.in. zjawisko odbicia i załamania światła, opowiemy o laserach i bezpieczeństwie pracy z nimi. Uczestnicy będą mieli szansę zbudować teleskop, nauczyć się jak szacować ogniskowe soczewek, zobaczyć jak wyglądają światłowody, spróbować wprowadzić światło do światłowodu i zobaczyć jak wygląda wiązka światła na jego wyjściu.

10:00 - 11:00

Labirynt czasoprzestrzenny

12:10 – 14:15

Organizatorzy: dr Dariusz Chaberski, Katedra Automatyki i Systemów Pomiarowych
Do labiryntu zostanie wpuszczony uczestnik. Jego zadaniem będzie przejście całego labiryntu w jak najkrótszym czasie stosując się do poleceń terminali. Polecenia będą miały charakter przestrzenny oraz czasowy. Na bieżąco uczestnik będzie otrzymywał informacje w jakim stopniu udaje mu się stosować do poleceń. Po przejściu labiryntu uczestnik dostanie wydruk swoich osiągnięć porównany do osiągnięć innych uczestników.

10:00 - 11:00

Zwiedzanie laboratoriów i pracowni dydaktycznych Studium Politechnicznego UMK

12:10 – 14:15

Organizatorzy: dr inż. Marcin Paprocki, dr inż. Krystian Erwiński, Katedra Automatyki i Systemów Pomiarowych
Zwiedzanie pomieszczeń laboratoryjno-dydaktycznych na terenie Studium Politechnicznego UMK (ul. Szosa Okrężna 17). W każdym z pomieszczeń odbędzie się krótki pokaz działania umieszczonych tam maszyn i urządzeń technologicznych, m.in. robotów, wieloosiowych maszyn numerycznych CNC, zautomatyzowanych stanowisk przemysłowych.

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: https://www.fizyka.umk.pl/szkoly/dziewczyny-do-scislych

dr hab. Anna Bartkiewicz
prodziekan ds. studentów

Jestem astronomem. A jak szerokie są Twoje horyzonty? Zapraszam do studiowania na naszym Wydziale! Wspólnie tworzymy tu dobrą atmosferę studiowania poprzez współpracę między studentami, kadrą akademicką oraz władzami dziekańskimi. Sama ukończyłam astronomię na UMK, co przynosi mi wiele satysfakcji i jest ciągłym wyzwaniem do nauki. Zachęcam Was, byście studiowali to, co lubicie, co kojarzy się Wam z pasją, zainteresowaniem. Panie bez problemu odnajdują się na wszystkich naszych kierunkach, podobnie jak panowie.

Zapraszam na Dzień Otwarty 19 kwietnia. Jeśli interesuje Was, jak się u nas studiuje, napiszcie, zawsze chętnie odpowiem.


Hanna Szramowska
Informatyka Stosowana, IV rok

Jestem programistką. Jak Ty zaprogramujesz swoją karierę? Naukę podstaw programowania zaczęłam w liceum. Wzbudzało we mnie wiele emocji: frustrację, gdy nie mogłam znaleźć błędu i satysfakcję, gdy program się kompilował. Wiem, że nadal tak będzie, gdy będę programować komercyjnie. Zawód ten jest idealny dla osób, które lubią tworzyć i widzieć efekty swojej pracy. Studia pomogły mi zrozumieć wiele podstawowych procesów, od których zależne jest działanie aplikacji. Przyjazna atmosfera sprawia, że studia są wyjątkowe, a przyjaźnie tam zawarte długoletnie. Będzie nam miło, gdy do nas dołączysz!


mgr Ewelina Pijewska
Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Nauk Fizycznych, I rok

Będę naukowcem. Jak Ty zmienisz świat? Studia na kierunkach ścisłych uczą kreatywnego i logicznego myślenia. Na WFAiIS UMK przekonałam się, jak studiuje się na wydziale angażującym cenionych specjalistów i umożliwiającym badania na światowym poziomie. Istniejące tu możliwości spodobały mi się tak bardzo, że zostałam na studiach doktoranckich. Atmosfera jest bardzo przyjazna: od miłych pań w dziekanacie, po wykładowców, którzy służą pomocą i kierują rozwojem wiedzy i umiejętności.

Należy zaufać swoim zainteresowaniom i rozwijać się, wybierając najlepsze do tego warunki. Studiujcie na ścisłych!


Punkt informacyjny
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Iwona Gorczyńska
tel. 56 611 32 08
iwa@fizyka.umk.pl
 • Partnerzy

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania