• Patronują

PATRONAT

Uczelnie

Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Łódzka
Politechnika Krakowska
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Politechnika Koszalińska
Politechnika Wrocławska
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Wydział Informatyki i Komunikacji
Uniwersytet Gdański - Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki
Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki
Uniwersytet Wrocławski Wydział Matematyki i Informatyki

Partnerzy technologiczni

Partner merytoryczny

INSPIRATIONAL BOOT CAMP - WOMEN ICT CAREER. Fundacja Edukacyjna Perspektywy wraz z firmą Intel zorganizowała pierwszy w Polsce i zarazem największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewczyn studiujących kierunki in-formatyczne.

Pod koniec września 120 najzdolniejszych studentek kierunków informatycznych z całej Polski wzięło udział w 5 dniowym inspiracyjnym obozie. Była to niezwykła okazja do poszerzenia wiedzy i horyzontów, dotyczących nowych technologii, informatyki i teleinformatyki. Dziewczyny mogły zgłębić tajniki zaawansowanego programowania, spotkać wybitnych mentorów i mentorki, a także zaplanować swoją ścieżkę rozwoju osobistego w branży technologicznej.

- To jest takie miejsce, które ma gromadzić fajne, utalentowane, ambitne i otwarte dziew-czyny studiujące kierunki związane z nowymi technologiami. To wy, Wasze pokolenie, i konkretnie Wasza grupa tworzyć będziecie przyszłość nowych technologii! Bo one bardzo, bardzo potrzebują kobiet i ich świeżego spojrzenia i świetnych pomysłów. A także zaanagażowania i odpowiedzialności. - powiedziała podczas uroczyste inauguracji obozu dr Bianka Siwińska, dyrektor Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - Intel bardzo angażuje się w inicjatywy prokobiece, a ten obóz to ważny element działań mających na celu zbudowanie ekosystemu wspierającego talenty dziewczyn w bardzo szerokim planie - dodała Izabela Pastuszyńska z Intel Polska. - Chcemy być częścią wielkich zmian, jakie niesie ze sobą szersza obecność kobiet w branży informatycznej - i je współtworzyć.

Gościem specjalnym obozu był prof. Marek Hołyński, legenda informatyki, wykładowca na MIT, tworzący przez wiele lat rewolucyjne rozwiązania związane z grafiką komputerową  w Dolinie Krzemowej, a obecnie dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych i prezes Pol-skiego Towarzystwa Informatycznego.

W trakcie tych pięciu dni uczestniczki obozu mogły wziąć udział w wielu warsztatach i wykładach, prowadzonych przez wybitnych ekspertów. Każdego dnia na dziewczyny czekały nowe wyzwania. Codziennie spotykały się na zajęciach NTDD, gdzie pod okiem Anny Gayer tworzyły projekty zachęcające dziewczyny do bycia aktywną w branży IT.

Trzeci dzień obozu był okazją do spotkania niesamowitych kobiet, wybitnych mentorów i mentorek. W ramach sesji ICT Role Models, uczestniczki obozu wysłuchały takich ekspertek jak Sarah Jelinek z amerykańskiego oddziału Intel czy Aleksandra Jarmolik z Ericssona. Dziewczyny mogły również same poprzez rozmowę z mentorem lub mentorką dowiedzieć się jak odnieść sukces w branży IT i jaką ścieżkę kariery wybrać. Uczestniczki obozu miały także okazję do wzięcia udziału w dniu karier, na którym mogły porozmawiać z przedstawicielami takich firm jak: Intel, Ericsson, Cisco, Roche, Fujitsu, Goldman Sachs, Shneider Electric. Była to świetna okazja do dowiedzenia się jak wygląda ścieżka kariery w poszczególnych firmach i jak kluczowe znaczenie mają dla nich kobiety w rozwijaniu działalności.  W programie znalazło się również miejsce na zaprojektowanie portfolio dzia-łań na styku technologii oraz wyzwań społecznych i cywilizacyjnych.

Boot Camp dla dziewczyn to nie tylko nauka ale też sport i rozrywka. Każdego dnia dziewczyny miały szansę wziąć udział w różnorodnych zajęciach sportowych ale też wspólnie oglądały kino technologiczne. Poza solidną porcją wiedzy było też dużo sportu, muzyki i dobrej zabawy w urokliwym rejonie Polski – obóz odbył się na Mazurach.

Obóz był wspólną inicjatywą Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i firmy Intel. Partnerem był Ericsson. Przedstawiciele tych firm byli bezpośrednio zaangażowani w poprowadzenie warsztatów i prezentacji, występowali w roli mentorów i role models zachęcając dziewczyny do współtworzenia przyszłości obszaru ICT. Mamy nadzieje, że za rok uda nam się zgromadzić jeszcze więcej uczestniczek.

Więcej informacji i pełna galeria zdjęć

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…

Wokół akcji

Idea

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadpodstawowych znacznie wzrosła.

Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju.

Głównymi elementami Kampanii są:

•  Wydarzenia Dziewczyny na politechniki! w ramach Dni Otwartych na uczelniach technicznych oraz wydarzenia Dziewczyny do ścisłych! podczas Dni Otwartych na wydziałach ścisłych uniwersytetów

Pracowniczki firm technologicznych, pracowniczki uczelni, wykładowczynie, ale także studentki i absolwentki spotykają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy, sesje speed mentoringowe – dają szansę dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych.

•  Lekcje inspiracyjne dla maturzystek

Ambasadorki z uczelni/wydziałów i firm partnerskich odwiedzają szkoły ponadpodstawowe, w których opowiadają uczennicom i uczniom dlaczego studia techniczne i ścisłe są właśnie dla nich.

•  Strefa Dziewczyny na politechniki! - podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! będzie obecna na największej konferencji dla kobiet w technologiach w Europie. Strefa pełna warsztatów, prezentacji, gier i konkursów współtworzona przez uczelnie i partnerów technologicznych, bo przecież nauka i biznes muszą iść w parze!

•  Dni Dziewczyny na politechniki! w siedzibach firm technologicznych

Uczestniczki akcji będą miały również okazję odwiedzić siedziby partnerskich firm technologicznych podczas specjalnych spotkań, na których poznają kobiety pracujące w branży - role models. Dowiedzą się czym zajmuje się firma, jak się w niej pracuje, jakie są możliwe ścieżki kariery, na jakie stanowiska prowadzą rekrutację i wiele wiele innych.

•  Kampania medialna

Ogólnopolska Kampania Informacyjna w social media mająca na celu nagłośnienie wyżej wymienionych działań i zwiększenie świadomości na temat małej ilości kobiet na kierunkach technicznych. Jej kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie Muralu 20 kwietnia 2023!

Organizatorzy