• Patronują

PATRONAT

Uczelnie

Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Łódzka
Politechnika Krakowska
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Politechnika Koszalińska
Politechnika Wrocławska
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Wydział Informatyki i Komunikacji
Uniwersytet Gdański - Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki
Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki
Uniwersytet Wrocławski Wydział Matematyki i Informatyki

Partnerzy technologiczni

Partner merytoryczny

Już od 15 lat Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wspólnie z Konferencją Rektorów Uczelni Technicznych wspierają młode kobiety w wyborze studiów na kierunkach technicznych, inżynierskich i ścisłych. Ogólnopolska akcja Dziewczyny na Politechniki! oraz Dziewczyny do Ścisłych! w tym roku po raz pierwszy zorganizowana będzie online.

Zapraszamy 23 kwietnia w godzinach 14.00 – 17.30 do dołączania do wydarzenia, którego hasło przewodnie to „Kierunki wirusoodporne”.

Pandemia, zastój gospodarczy, widmo kryzysu… Dziś powodów do zmartwień nie brakuje, ale żaden nie powinien Cię skłaniać do odkładania w czasie ważnych decyzji. Na przykład tej o wyborze studiów. A ponieważ obecnie rzeczywistość nie napawa optymizmem, warto rozejrzeć się w ofercie kierunków, które pozwolą Ci na pracę w zawodach kluczowych dla gospodarki. Dzięki wykształceniu zdobytemu na kierunku wirusoodpornym nie będziesz musiała się bać bezrobocia, co więcej: Twoja praca może przyczynić się do zmiany świata, postępu technologicznego i poprawy warunków życia.

W czasie tegorocznej kampanii informacyjnej Dziewczyny na Politechniki! i Dziewczyny do Ścisłych! pragniemy zatem zainspirować Cię do wyboru studiów przyszłości, czyli tych, które pozwolą Ci zdobyć zawód nie tylko zawsze poszukiwany na rynku, ale i pozwolą Ci wykonywać satysfakcjonującą i potrzebną pracę.

Nasi eksperci rekomendują top 10 kierunków technicznych i ścisłych, które są wirusoodporne, tj.:

  • umożliwiają wykonywanie pracy zdalnej;
  • mają kluczowe znaczenie dla biznesu;
  • pozwalają rozwinąć kompetencje przyszłości (m.in. kreatywność, umiejętność rozwiązywania złożonych problemów, krytyczne myślenie, zdolność do ciągłego uczenia się);
  • łączą twardą wiedzę z praktycznymi umiejętnościami.

Zarejestruj się w wydarzeniu i dołącz do nas 23 kwietnia, by dowiedzieć się więcej o tym, które uczelnie oferują studia na kierunkach wirusoodpornych i jaka jest specyfika kształcenia na poszczególnych kierunkach. Nasz top 10 wirusoodpornych kierunków to: kierunki informatyczne, cyberbezpieczeństwo, teleinformatyka, elektronika i telekomunikacja, inżynieria biomedycznej, inżynieria i analiza danych, matematyka i statystyka, modelowanie matematyczne i analiza danych, mikroelektronika w technice i medycynie, bioinformatyka i biologia systemów.

W programie tegorocznej akcji Dziewczyny na Politechniki! znajdą się:

  • krótkie (15 min) debaty na żywo, w czasie których nasza moderatorka będzie rozmawiać ze studentkami, przedstawicielami największych firm technologicznych i ekspertami z uczelni o poszczególnych kierunkach rekomendowanych jako wirusoodporne oraz ich przydatności dla gospodarki (w czasie debat będzie można zadawać pytania na czacie);
  • interaktywne wystąpienia, w czasie których studentki najciekawszych kierunków inżynieryjnych opowiedzą, jak konkretnie wygląda nauka na konkretnych kierunkach;
  • wirtualne stoiska uczelni online, gdzie będziesz mogła obejrzeć prezentacje poszczególnych uczelni oraz zapytać o dręczące cię kwestie dotyczące rekrutacji, specyfiki danego kierunku, perspektyw zawodowych itp.
  • proste definicje trudnych nazw, czyli nasz sposób na przystępne wyjaśnienie, co znaczą pozornie trudne nazwy typu nanotechnologia, bioinformatyka czy cyberbezpieczeństwo.

Zapraszamy – zainspiruj się online!

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…

Wokół akcji

Idea

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadpodstawowych znacznie wzrosła.

Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju.

Głównymi elementami Kampanii są:

•  Wydarzenia Dziewczyny na politechniki! w ramach Dni Otwartych na uczelniach technicznych oraz wydarzenia Dziewczyny do ścisłych! podczas Dni Otwartych na wydziałach ścisłych uniwersytetów

Pracowniczki firm technologicznych, pracowniczki uczelni, wykładowczynie, ale także studentki i absolwentki spotykają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy, sesje speed mentoringowe – dają szansę dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych.

•  Lekcje inspiracyjne dla maturzystek

Ambasadorki z uczelni/wydziałów i firm partnerskich odwiedzają szkoły ponadpodstawowe, w których opowiadają uczennicom i uczniom dlaczego studia techniczne i ścisłe są właśnie dla nich.

•  Strefa Dziewczyny na politechniki! - podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! będzie obecna na największej konferencji dla kobiet w technologiach w Europie. Strefa pełna warsztatów, prezentacji, gier i konkursów współtworzona przez uczelnie i partnerów technologicznych, bo przecież nauka i biznes muszą iść w parze!

•  Dni Dziewczyny na politechniki! w siedzibach firm technologicznych

Uczestniczki akcji będą miały również okazję odwiedzić siedziby partnerskich firm technologicznych podczas specjalnych spotkań, na których poznają kobiety pracujące w branży - role models. Dowiedzą się czym zajmuje się firma, jak się w niej pracuje, jakie są możliwe ścieżki kariery, na jakie stanowiska prowadzą rekrutację i wiele wiele innych.

•  Kampania medialna

Ogólnopolska Kampania Informacyjna w social media mająca na celu nagłośnienie wyżej wymienionych działań i zwiększenie świadomości na temat małej ilości kobiet na kierunkach technicznych. Jej kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie Muralu 20 kwietnia 2023!

Organizatorzy